Zamknij

Ile zapłacimy za odbiór śmieci w 2020 roku? [STAWKI]

02.01.2020 10:59
Opłaty za śmieci 2020
fot. Shutterstock/ MIA Studio (ilustracyjne)

Ceny za odbiór śmieci poszły w górę. W 2020 roku mieszkaniec stolicy, który sam zajmuje 40-metrowe mieszkanie zapłaci 65 złotych w miesiącu. Gdyby mieszkał w Poznaniu, zapłaciłby nawet o 50 złotych mniej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Za wywóz śmieci zapłacimy więcej. Samorządowcy są zgodni, że ceny za odbiór niesegregowanych śmieci należy podnieść.  Nieznacznie wzrosną też kwoty za segregowane odpady. Ile zapłacimy w 2020 roku?

Warszawa

W stolicy najwcześniej od lutego będzie obowiązywał nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 złote, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 złotych za miesiąc. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe.

Zobacz także

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, stawki ustala się w przeliczeniu na klasę gospodarstwa i liczbę mieszkańców.  Dziś osoba zamieszkująca dom jednorodzinny za odbiór segregowanych śmieci płaci 30 złotych miesięcznie, dwie osoby - 45 złotych, a trzy i więcej - 60 złotych. W przypadku lokalu w domu jednorodzinnym opłaty wynoszą odpowiednio: 15 ,23 i 30 złotych.

Zobacz także

W bloku mieszkalnym stawka dla jednej osoby za odbiór segregowanych śmieci to 10 złotych, dwóch osób - 19 złotych, trzech - 28 złotych, a czterech i więcej - 37 złotych. W razie niesegregowania śmieci dolicza się 20 procent tej opłaty.

Wrocław i Kraków bez zmian

Na Dolnym Śląsku ceny za wywóz śmieci nie zmienią się. Wrocławianie mieszkający w budynkach wielorodzinnych i deklarujący segregację śmieci płacą 0,85 zł za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego bądź 19 złotych za osobę. W przypadku budynków jednorodzinnych jest to odpowiednio 0,95 zł i 22 zł.

Zobacz także

W Krakowie stawki za odbiór śmieci także pozostaną bez zmian. Od 1 kwietnia 2019 roku stawki wywozu śmieci w gminie Kraków (dla gospodarstwa jednoosobowego) wynoszą: 26 zł – odpady segregowane i 39 zł – odpady niesegregowane.

Poznań, Łódź  i Katowice już po podwyżce

W Poznaniu opłata od jednego mieszkańca w nieruchomości do 4 lokali mieszkalnych za odpady zbierane selektywnie wynosi 16 zł. Mieszkańcy budynków powyżej 4 lokali za odpady zbierane selektywnie zapłacą po - 14 zł od osoby. Ci, którzy nie selekcjonują śmieci, płacą 30 złotych od każdej osoby zamieszkującej w danym lokalu. W Łodzi każdy, kto segreguje śmieci płaci miesięcznie 24 złote. Jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy wykorzystują swoje kompostowniki mają ulgę 1 zł od osoby.

Zobacz także

W Katowicach stawki wzrosły nawet dwukrotnie. Wywóz śmieci segregowanych kosztuje na osobę 14 złotych, zaś mieszanych – 42 złote (dotąd było to 20 złotych).  

Białystok musi przygotować się na podwyżki od marca 2020 roku. Podwyżki wyniosą od 7 do 16 zł miesięcznie, w zależności od wielkości lokalu. Przy selektywnej zbiórce odpadów właściciele mieszkań do 40 mkw. zapłacą 16 zł miesięcznie, mieszkań o powierzchni 40,01-80 mkw. - 36 zł, a powyżej 80 mkw. - 45 zł. Możliwa będzie zniżka 1-3 zł za kompostowanie bioodpadów.

RadioZET.pl/PAP