Zamknij

Jak opodatkować biznes? Karta podatkowa w 2020 roku

Katarzyna Witwicka
11.12.2019 10:50
Stawki karty podatkowej 2020
fot. Shutterstock/NIKCOA (ilustracyjne)

W styczniu przedsiębiorcy podejmą decyzję o sposobie opodatkowania. Karta podatkowa daje im możliwość  płacenia stałych kwot podatku bez względu na zarobki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prostota opodatkowania, opłaty w stałej wysokości i rezygnacja z papierkowej roboty. Karta podatkowa to wygodna forma rozliczeń ze skarbówką, ale zarezerwowana tylko dla określonych grup przedsiębiorców.  Wyjaśniamy, na czym polega ten mechanizm i jakie są stawki karty podatkowej na 2020 rok.

Dla kogo karta podatkowa?

Ten rodzaj opodatkowania adresowany jest do przedstawicieli określonych zawodów, głównie rzemieślniczych. Z możliwości rozliczania się kartą podatkową mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą wybrane rodzaje biznesu: handel detaliczny wyrobami spożywczymi, usługi gastronomiczne, weterynaryjne, rozrywkowe czy korepetycje.

Zobacz także

Podatnik, który chce rozliczać się z fiskusem na podstawie karty powinien zachować limit stanu zatrudnienia (np. wulkanizator rozliczający się w formie karty może zatrudniać do trzech osób). Równoległe prowadzenie innej działalności gospodarczej wyklucza zastosowanie karty podatkowej. Dodatkowo małżonek podatnika rozliczającego się kartą podatkową nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie co podatnik.

Wygodą towarzyszącą temu rozwiązaniu jest zwolnienie z obowiązku prowadzenia ksiąg i składania zeznań podatkowych. Karta podatkowa zwalnia również z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Jak i ile trzeba zapłacić

Ryczałtowe, odgórnie ustalone stawki karty podatkowej są co roku publikowane w obwieszczeniu Ministra Finansów. W dokumencie z dnia 27 listopada 2019 roku przedstawiono stawki karty podatkowej na 2020 rok.

Zobacz także

Kwoty podatku zależne są od wielkości miejscowości, w której przedsiębiorca prowadzi biznes i liczby zatrudnionych pracowników.

Oto przykładowe stawki karty podatkowej

• Ślusarz samodzielnie wykonujący usługi w miejscowości liczącej nie więcej niż 5000 mieszkańców zapłaci 384 złotych miesięcznie. To 7 złotych więcej niż w ubiegłym roku. Jeśli zaś pracuje w mieście liczącym więcej niż 50 tys. mieszkańców miesięczna opłata wyniesie 495 zł, o 10 złotych więcej niż rok temu.
• Mechanik maszyn i urządzeń rolniczych w zależności od miejsca wykonywania zawodu i liczby zatrudnianych pracowników miesięcznie zapłaci nie mniej niż 190 złote i nie więcej niż 901 złotych.
• Zatrudniający 3 pracowników zegarmistrz pracujący w miejscowości liczącej nie mniej niż 5000 i nie więcej niż 50 tys. mieszkańców zapłaci 712 złotych. Jeśli nie zatrudnia innych pracowników opłata wyniesie 231 złotych.
• Zakład stolarski z 3 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 1316 złotych
• Zakład krawiecki z więcej niż 5 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 901 zł
• Kominiarz z 2 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości do 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 599 zł
• fryzjer męski bez pracowników wykonujący usługi w małej miejscowości do 5 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 126 zł
• kosmetyczka wykonująca samodzielnie usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc tylko 169 zł

Zobacz także

Lista prawie 100 zawodów z wykazem stawek karty podatkowej dostępna jest w Obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów. Należy pamiętać, że kwota podatku jest ostatecznie zaniżona o kwotę składki na ZUS w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych.

Karta podatkowa 2020. Jak wybrać sposób opodatkowania?

Chęć opodatkowania biznesu kartą podatkową należy zgłosić skarbówce. Można to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ma druku PIT-16, a także w trakcie prowadzenia biznesu, jednak nie później niż do 20 stycznia danego roku. Po otrzymaniu zgłoszenia PIT-16 organ skarbowy ustali wysokość podatku oraz terminy jego zapłaty w danym roku, wydając decyzję o wysokości podatku. Jeśli przedsiębiorca już teraz opodatkowany jest kartą podatkową, nie musi kolejny raz wnioskować o ten sposób rozliczeń z fiskusem.

Zobacz także

Roczne rozliczenie PIT w przypadku opodatkowanych kartą podatkową ograniczone jest do złożenia w urzędzie deklaracji PIT-16A. W porównaniu do opodatkowania zarobków zgodnie ze skalą podatkową, w tym przypadku podatnik nie może liczyć na preferencje. Nie może rozliczyć się z małżonkiem, czy skorzystać z ulgi na dzieci.

RadioZET.pl