Zamknij

Czy rząd obniży podatki? Minister finansów: nie ma dyskusji

16.06.2020 12:49
Stawki VAT w Polsce. Kościński: nie ma mowy o obniżce podatków
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Obniżka podatków to jeden ze sposobów na wyjście z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Polski rząd nie zamierza iść jednak śladem zachodnich sąsiadów i jasno deklaruje, że takiej obniżki nie będzie.

Obniżka podatków to droga, którą w walce z koronakryzysem wybrał niemiecki rząd. Obniżenie do końca roku stawek VAT z 19 do 16 proc. oraz z 7 do 5 proc. ma pomóc Niemcom i tamtejszej gospodarce wyjść na prostą.

Niższy VAT oznacza spadek cen, a zatem ulgę dla portfeli podatników i przedsiębiorców. Czy Polska pójdzie śladem zachodnich sąsiadów? Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z „Rzeczpospolitą” odnosi się do tego pomysłu i mówi, że rząd ma inny plan na ratowanie gospodarki.

Obniżka VAT? Kościński: nie ma dyskusji

Szef resortu finansów Tadeusz Kościński na pytanie o obniżkę VAT w dobie koronawirusa odparł, że niektóre stawki już zostały obniżone. Chodzi m.in. o podatek od płynów do dezynfekcji rąk czy wyrobów medycznych. Co z innymi towarami i usługami?

O obniżce wszystkich stawek VAT nie ma dyskusji 

– odparł Tadeusz Kościński

Kościński zaznaczył, że rząd nie zrezygnuje jednocześnie z wydatków tzw. wypłata trzynastki.

Zobacz także

- Aby rozruszać gospodarkę po kryzysie, chcemy jak najwięcej płynności wpompować w sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Te programy wpisują się w te plany. Co zresztą mielibyśmy robić w zamian, aby pobudzić gospodarkę? Część ekonomistów powie, że powinniśmy obniżyć stawki VAT, jak Niemcy. Ale przecież to rozwiązanie to korzyść dla wszystkich, także bogatszych, którzy nie zwiększą swoich wydatków. Dodatki dla emerytów mają zaś bezpośredni wpływ na konsumpcję – mówił minister finansów dla „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Stawki VAT w Polsce

Przypomnijmy, że najwyższa stawka VAT w Polsce wynosi 23 procent. Pozostałe stawki to 8 i 5 procent. Częściową obniżkę VAT zaplanowano na 1 lipca. Wówczas w życie wejdzie nowa matryca stawek VAT.

Zobacz także

Które towary będą tańsze? Najniższą, bo 5 proc. stawkę zyskają owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów, pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka. Mniej zapłacimy też za zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – będą one opodatkowane stawką 5 proc. (obecnie jest 8 proc.).

Zobacz także

Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy (obecnie 23 proc.). Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – będą objęte stawką 5 proc. (obecnie 8 proc.). Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka spadnie z 8 do 5 proc.

Maksymalną, 23-procentową stawką objęte zostaną na przykład krewetki, małże czy ostrygi.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”