Zamknij

Krewetki znikną z polskiej kuchni? Wszystko przez wyższy podatek

29.11.2019 11:30
Stawki VAT na krewetki 2020. Matryca stawek VAT
fot. Shutterstock/NPDstock (ilustracyjne)

Choć owoce morza już dawno przestały być traktowane jak produkty luksusowe, Polacy i tak rzadko po nie sięgają. Nowe stawki VAT jeszcze bardziej zmniejszą ich spożycie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

1 kwietnia 2020 roku w życie wejdzie nowa matryca stawek VAT, czyli wykaz stawek podatku przyporządkowany do konkretnych grup towarów i usług.  Cel? Uporządkowanie stawek, które dziś są zróżnicowane nawet w odniesieniu do podobnych produktów. Efekt ujednolicenia stawek będzie jednak taki, że część produktów zdrożeje.

Zobacz także

W ten sposób maksymalną, 23-procentową stawką objęte zostaną na przykład krewetki, małże czy ostrygi. W rezultacie wystarczy, że w daniu restauracyjnym znajdzie się np. kawior i jego namiastka czy przetwory z homarów, ośmiornic i innych owoców morza, a podatek VAT wzrośnie z 8 do 23 procent.

Zobacz także

Jak twierdzi Przemysław Szczeciński, Dyrektor Handlowy Pesca Nord, wyższy VAT na krewetki zmniejszy i tak niewielkie ich spożycie w Polsce.

Wyższy podatek VAT na krewetki oraz kalmary, co z pewnością wpłynie negatywnie na i tak niewielkie dotychczasowe ich spożycie. Ceny półkowe na ten asortyment raczej zatem nie spadną, a w relacji do innych produktów spożywczych, owoce morza staną się jeszcze mniej konkurencyjne 

- mówi Szczeciński w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl

Wskazał również, że choć owoce morza są dla Polaków bardziej dostępne pod względem geograficznym i cenowym, to wciąż rzadko po nie sięgamy. Jak mówił, roczne spożycie na przykład krewetek nie przekracza zaledwie 200 g na głowę mieszkańca. „To symboliczna ilość” –wskazał.

Zobacz także

Stawki VAT w 2020 roku. Co zdrożeje, a co będzie tańsze?

Owoce morza to główny przykład podwyżki cen jako konsekwencja nowych stawek VAT. Większość produktów, szczególnie tych, które dziś objęte są 8 procentową stawką, będzie tańsza. Od kwietnia mniej zapłacimy za owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne i skórki owoców cytrusowych lub melonów – zostaną one objęte 5 procentową stawką. Podobnie będzie z pieczywem, ciastkami, zupami, bulionami i żywnością dietetyczną. Możemy oczekiwać także tańszej musztardy i przypraw.

Zobacz także

Rewolucją na rynku książek jest objęcie e-booków 5 procentową, najniższą stawką. Tak samo opodatkowana będzie żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe . Cena tamponów, podpasek i pieluch także zmaleje.

RadioZET.pl/portalspozywczy.pl