Zamknij

Na obniżce VAT zyskały tylko sklepy. Ceny e-booków się nie zmieniły

06.11.2019 10:30
Stawka VAT na e-booki od 1 listopada 2019. Ceny nie zmieniły się
fot. Shutterstock/TierneyMJ (ilustracyjne)

E-booki wreszcie tak jak tradycyjne, papierowe książki, opodatkowane będą niższą stawką VAT. To miała być dobra wiadomość dla czytelników, tymczasem na razie zyskują jedynie sprzedawcy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Niższa stawka podatku od towarów i usług na e-booki to od dawna zapowiedziana obietnica. Obniżka VAT z 23 do 5 procent stała się faktem 1 listopada. Celem było ożywienie tego segmentu rynku i – rzecz jasna- wzrost sprzedaży e-booków, czemu sprzyjać miała niższa cena.

Zobacz także

Wydawcy jednak różnicę wzięli dla siebie i jedynie część zapowiada, że niższy VAT uwzględni w cenach nowości – donosi „Rzeczpospolita”. 

Faktycznie po obniżeniu VAT większość wydawców nie zmieniła cen e-booków. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ale trzeba uwzględnić to, iż nie było okresu przejściowego i wydawcy mogą się dostosowywać do nowych stawek przy wprowadzaniu na rynek nowych tytułów. W przyszłości zmiana stawek VAT może zmienić podejście rynku do e-booków i spowodować ich znaczne upowszechnienie się.

– mówi Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz.

Handlowcy pytani przez dziennik potwierdzili, że tylko niektóre e-booki kosztują dziś mniej. Taką decyzję tłumaczyli podwyżkami nałożonymi przez wydawców e-booków.

Gazeta przypomina, że polski rynek książki wart jest ponad 2 miliardy złotych, ale e-booki stanowią co najwyżej kilka procent sprzedaży. E-booki są tańsze od książek papierowych, lecz na Zachodzie różnice są znacznie większe. Może dlatego w Polsce kupuje je góra 2–3 procent ankietowanych – wynika z badania Biblioteki Narodowej. Za oceanem co czwarty Amerykanin kupuje e-booki, a tamtejszy rynek wart jest 5,5 miliarda dolarów.  

Zobacz także

„Rzeczpospolita” widzi szanse na odbicie na rynku dzięki literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk. Tuż po jej ogłoszeniu zainteresowanie książkami Tokarczuk eksplodowało – tylko w Empiku w 10 godzin po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego sprzedano ich 12 tysięcy.

Ujednolicenie stawki VAT ma szansę spowodować lawinowy wzrost elektronicznych wydań, dla których opracowanie e-booka było do tej pory nieopłacalne. W przyszłości wydawcy mogą się zdecydować na delikatną obniżkę cen e-booków, co pozwoli im być bardziej konkurencyjnymi wobec książek papierowych.

– mówi Łukasz Piela, prezes e-Kiosku dla „Rzeczpospolitej”

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”