Zamknij

Problemy z wysyłką JPK. Nie będzie kar dla spóźnialskich

27.08.2019 16:29
Status 120 przy JPK_VAT. Termin wysyłki za lipiec przedłużony
fot. Shutterstock/Worawee Meepian (ilustracyjne)

Resort finansów tłumaczy się z usterek przy wysyłce jednolitego pliku kontrolnego i zapowiada, że skarbówka nie wyciągnie konsekwencji wobec spóźnialskich podatników. Ci, którzy zostawili wysyłkę JPK_VAT na ostatnią chwilę napotkali problemy techniczne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych w przypadku niezłożenia JPK_VAT za lipiec w terminie ustawowym, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.

czytamy w komunikacie resortu finansów

Jednolity plik kontrolny znany jest vatowcom od prawie trzech lat. To nowy sposób komunikacji na linii urząd skarbowy – przedsiębiorca.

JPK składa się ze struktur obejmujących dane takie jak wyciąg z faktur, informacja o magazynie czy podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Pliki JPK z tymi informacjami przedsiębiorcy przekazują skarbówce w formie elektronicznej na jej żądanie.

Jedną ze struktur jest właśnie JPK_VAT, która stanowi zestaw informacji o zakupach i sprzedaży. Informacje te wynikają z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres.

JPK_VAT firmy muszą przekazywać skarbówce obowiązkowo w terminie do 25. dnia każdego miesiąca. Przepis ten obowiązuje też podatników rozliczających podatek co kwartał.

Termin przekazania JPK_VAT za lipiec minął 26 sierpnia, gdyż 25. dniem miesiąca była niedziela.

Zobacz także

Na kilka dni przed terminem wysyłki JPK, resort poinformował w komunikacie o „zmianie certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK”.

Nowy certyfikat zaczął obowiązywać 23 sierpnia.  Jak wskazuje ministerstwo, to właśnie ta zmiana techniczna mogła sprawić, że część podatników nie zdążyła zaraportować pliku JPK na czas.

Problemy techniczne, które sprawiły, że wysyłka nie mogła być wykonana na czas nie będą jednak kosztowne. Ministerstwo Finansów zrezygnuje z kar, jeśli pliki JPK_VAT trafią do skarbówki najpóźniej 2 września 2019 roku.

Podatnicy, którzy do 2 września prześlą JPK_VAT za lipiec nie muszą też składać w tej sprawie żadnych wyjaśnień do urzędów skarbowych.

To wyjątkowa sytuacja

Co grozi podatnikom, którzy nie prześlą JPK_VAT na czas?

Takie spóźnienie może być odebrane przez skarbówkę jako niedopełnienie obowiązku podatkowego. Tutaj zastosowanie mają przepisy kodeksu karnego skarbowego.

Zgodnie z art. 80 ustawy, kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Zobacz także

Co to znaczy? Wysokość grzywny określana jest kwotowo i zależna jest od minimalnego wynagrodzenia w gospodarce. Ta w 2019 roku wynosi 2250 złotych brutto.

Minimalna stawka grzywny to jedna dziesiąta wynagrodzenia, a więc kwota 225 złotych. Najsurowsza kara grzywny odpowiada dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia tj. 45 tysięcy złotych.

RadioZET.pl