Zamknij

Startupy technologiczne poszukiwane

Olga Papiernik
06.12.2017 11:10
Startupy technologiczne poszukiwane
fot. Team UI8 on Unsplash

Alior Bank ogłosił powstanie unikalnego programu akceleracyjnego dla startupów technologicznych. Do głównych zadań zlokalizowanego w Warszawie akceleratora będzie należało poszukiwanie innowacyjnych pomysłów wśród startupów technologicznych, prowadzenie ich w zakresie opracowywania elementów biznesowych, współtworzenie z nimi wartości dodanej dla klientów Alior Banku oraz wsparcie finansowe, podała instytucja.

Do programu bank zamierza przyjmować m.in. projekty znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju. W ramach tworzonego akceleratora bank udostępni zewnętrznym podmiotom zbudowaną na technologii IBM platformę do rozwoju swoich rozwiązań opartą o środowisko OpenAPI i wdrażaną przez firmę Tuatara.

Nasz cel to zbudowanie 20 partnerstw do 2020 roku, czyli w horyzoncie realizacji strategii 'Cyfrowego buntownika'. […] Mamy ambicję być bankiem pierwszego wyboru dla Fintechów w Europie. - powiedział Michał Chyczewski, wiceprezes Zarządu Alior Banku, pełniący funkcję prezesa, cytowany w komunikacie.

Bank poinformował, że będzie poszukiwał potencjalnych partnerów nie tylko w Polsce oraz w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ale także poza Starym Kontynentem.

Każdy z partnerów, z którym bank podejmie współpracę, może liczyć na wsparcie doradcy z nowo powstałego Departamentu Fintech oraz mentora, który pomoże mu w zbudowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i poprowadzi współpracę z właściwą jednostką biznesową banku.

Program akceleracyjny zakłada także wsparcie dla partnerów w dostępie do wewnętrznego lub zewnętrznego finansowania.

- Chcemy naszym partnerom pomóc w zdobyciu funduszy na rozwój w ramach Alior Banku oraz poza nim. Wierzymy, że zmieni to rynek rozwiązań Fintech w Polsce i w regionie. - wskazał Ferreira

- Do 2020 roku Alior Bank zamierza corocznie zainwestować w innowacje ok. 100 mln zł, w tym w partnerstwa oraz w przedsięwzięcia z sektora fintech 15-20 mln zł rocznie. - dodał.

Rozwiązania biznesowe oparte o innowacyjne technologie

Bank poinformował też, że wybrał IBM i Tuatarę jako dostawców rozwiązania Open API.

W planach jest również dostarczenie klientom zaawansowanych usług finansowych bazujących na szczegółowej analizie danych.

Bank zamierza także stworzyć tzw. marketplace, czyli umożliwić swoim klientom wybór dowolnego zestawu usług oferowanych przez partnerów, które uzupełnią tradycyjne usługi bankowe.

ISBnews/OP