Zamknij

Stan wyjątkowy. Czy będzie można zorganizować wesele?

03.09.2021 09:03
Stan wyjątkowy. Zasady organizacji wesela
fot. KRZYSZTOF DUNIEC/REPORTER/EastNews

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że stan wyjątkowy został wprowadzony, aby zwiększyć bezpieczeństwo w strefie przygranicznej przy jak najmniejszej ingerencji w życie mieszkańców. Sprawdzamy, czy obywatele będą mogli swobodnie organizować przyjęcia weselne.

Lockdown sprawił, że przez długi czas nie można było organizować imprez, a wraz z luzowaniem obostrzeń rząd pozwalał jedynie na spotkania w niewielkim rodzinnym gronie. Limity osób zwiększane były wraz z postępami w Narodowym Programie Szczepień.

Nie dziwią więc pytania, czy w kontekście stanu wyjątkowego będzie można organizować wesela. Na te wątpliwości odpowiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Stan wyjątkowy. Czy będzie można zorganizować wesele?

Szef MSWiA powiedział w Polsat News o tym, czy Polacy mogą spokojnie planować wesela.

Na wesela w strefie objętej stanem wyjątkowym można będzie zaprosić gości z zewnątrz. Mieszkaniec może zgłosić tę sytuację do miejscowego komendanta Straży Granicznej, który ją rozpatrzy.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA

- Zostawiliśmy pewną dozę uznaniowości, jeżeli chodzi o te wizyty miejscowemu komendantowi Straży Granicznej. Mieszkaniec, który ma tego typu sytuację, może zgłosić się do miejscowego komendanta Straży Granicznej, który tę sytuację rozpatrzy. Nastawienie będzie absolutnie pozytywne. To są ludzie, którzy się znają, to są małe, lokalne społeczności. Tam nie ma anonimowości. Zakładamy dobrą wolę mieszkańców, nie chcemy im utrudniać życia – dodał Kamiński.

Szef MSWiA zadeklarował zwiększenie liczby funkcjonariuszy: „Do tej pory było to wojsko i przede wszystkim Straż Graniczna, teraz będą jeszcze znaczące siły policyjne delegowane do tej strefy, gdzie będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Niedługo pojawi się również Żandarmeria Wojskowa”.

Stan wyjątkowy został wprowadzony, aby zwiększyć bezpieczeństwo w strefie przygranicznej przy jak najmniejszej ingerencji w życie mieszkańców. Osoby niezwiązanie zawodowo czy rodzinnie z terenami, na których obowiązuje stan wyjątkowy, nie będą mogły na nich przebywać.

RadioZET.pl/Polsat News