Zamknij

Stan wyjątkowy. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty

16.09.2021 15:28
Pomoc dla przedsiębioców -stan wyjątkowy
fot. Jakub Kaminski/East News

Przedsiębiorcy, którzy w związku z ogłoszeniem stanu wyjątkowego na Lubelszczyźnie i Podlasiu odnotują straty, będą mogli liczyć na rekompensaty. Kto i ile dostanie?

Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie został wprowadzony 2 września 2021 roku w związku z napiętą sytuacją przy granicy białoruskiej. - Nie pozwolimy na to, aby Polska była kolejnym szlakiem masowego przerzucania nielegalnych imigrantów na teren Unii Europejskiej. Nie pozwolimy, żeby bezpieczeństwo naszych obywateli było narażone na szwank – argumentował minister Mariusz Kamiński.

Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości, w których przedsiębiorcy, w szczególności ci związani z turystyką, muszą liczyć się ze stratami. Rządowy projekt przewiduje jednak rekompensaty dla osób prowadzących biznes w miejscowościach objętych obostrzeniami.

Stan wyjątkowy. Rekompensaty dla przedsiębiorców

Projektem w sprawie rekompensat dla przedsiębiorców, którzy w związku z prowadzeniem w ich miejscowościach stanu wyjątkowego poniosą straty, zajęła się sejmowa komisja gospodarki. Propozycji poprawek do projektu nie brakowało, jednak nie wszystkie zostały zaakceptowane.

Pierwotnie rząd chciał, by osoby prowadzące biznes, które odnotują straty, uzyskały rekompensatę w wysokości 65 proc. miesięcznego przychodu za okres od czerwca do sierpnia 2021 roku. Mowa wyłącznie o przedsiębiorcach związanych z turystyką. Posłowie zaproponowali hojniejszą rekompensatę w kwocie 80 proc. a nawet 100 proc. przychodów. Komisja zgodziła się na podwyżkę do 80 proc. 

Wcześniej uwagi do projektu zgłosili także reprezentanci biznesu. Eksperci z Business Centre Club pytają rządzących, dlaczego tylko niektórzy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty. „Zasięg projektu powinien zostać rozszerzony o inne kategorie podmiotów działające na terenach objętych stanem wyjątkowym” – pisze BCC.

Eksperci zaznaczyli, że rekompensaty z tytułu utraty dochodów uwzględniono jedynie dla firm z branży hotelarskiej, organizacji turystyki w tym pilotów wycieczek oraz gastronomii.

Pominięto szereg innych usług, które świadczone są osobom przyjeżdżającym na teren gmin, w których obowiązuje stan wyjątkowy oraz działalność sklepów spożywczych oraz innych placówek handlu detalicznego. Pominięto także rolników, a przecież odwiedzające ten obszar osoby kupują również wyroby żywnościowe bezpośrednio u rolników 

BCC

Komisja wzięła te postulaty pod uwagę i zgodziła się na poprawkę dotyczącą rozszerzenia grona uprawnionych do rekompensat o podmioty zajmujące się przewozem turystów na terenie objętym stanem wyjątkowym, w tym transportem rekreacyjnym (np. kolejki wąskotorowe). Przeszła też poprawka, by rekompensaty przysługiwały podmiotom z branży kulturalnej i rozrywkowej, np. za odwołane imprezy kulturalne. Pozytywną rekomendację komisji dostała też poprawka, by rekompensatę mogły dostać podmioty prowadzące detaliczną (nie hurtową) sprzedaż produktów spożywczych i pamiątek z terenu objętego stanem wyjątkowym.

RadioZET.pl/PAP/BCC