Zamknij

Gdzie najlepiej tankować? UOKiK sprawdził jakość paliw w Polsce

09.06.2020 11:41
Gdzie tankować? UOKiK: MAPA najlepszych paliw w Polsce
fot. Shutterstock/Pavel Kubarkov (ilustracyjne)

Na których stacjach benzynowych paliwa są najlepszej jakości? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, gdzie najlepiej tankować i doradza kierowcom, na co zwrócić uwagę na stacjach paliw.

Kierowcy sami mogą sprawdzić jakość tankowanego paliwa – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Kontrolerzy zbadali jakość paliwa na stacjach benzynowych w Polsce. Sprawdzili też, gdzie najlepiej tankować.

Kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że nieco ponad 1 procent przedsiębiorców oszukuje na paliwach. Sytuacja najgorzej wygląda na Podlasiu i w województwach zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Coraz mniej przekrętów na paliwach. Gdzie najlepiej tankować?

Jeszcze kilkanaście lat temu kontrole Inspekcji Handlowej ujawniały nieprawidłowości w przypadku co trzeciego przedsiębiorcy. Dziś zastrzeżenia kontrolerów dotyczą mniej niż 3 procent przedsiębiorców. Kontrolerzy przyjrzeli się jakości czterech typów paliw ciekłych dostępnych na rynku: olejom napędowym, benzynie, LPG, biopaliwom.

W efekcie kontroli Inspekcji Handlowej z roku na rok poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce. Wiele pracy zostało już wykonanej aby kierowcy mogli tankować najwyższej jakości paliwo

mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Kontrolerzy ujawnili nieprawidłowości do co 1,86 proc. losowo przebadanych próbek paliw. Najgorzej wypadło Podlasie, gdzie kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 5,88 proc. próbek. Drugie miejsce od końca zajmuje województwo zachodniopomorskie, gdzie nieprawidłowości stwierdzano w 5,66 proc. Podium w niechlubnym rankingu najgorszych paliw zamyka województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 4,92 proc.

Zobacz także

W województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim Inspekcja Handlowa nie zakwestionowała żadnej z próbek pobranych losowo.

Zobacz także

Kontrolerzy reagują także na skargi kierowców, którzy sami zgłaszają tzw. chrzczone paliwo. Z pobranych 658 próbek oleju napędowego i benzyny na 520 stacjach inspektorzy zakwestionowali 2,74 proc. Najwięcej zastrzeżeń budziła jakość oleju napędowego.

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, najczęściej kwestionowanymi parametrami w przypadku oleju napędowego były: tzw. stabilność oksydacyjna, czyli odporność na utlenianie podawana w godzinach. Utlenianie objawia się mętnieniem paliwa i powstawaniem osadów żywicznych w zbiorniku i systemie zasilania. Prowadzić to może m.in. do zatykania filtrów paliwa, zanieczyszczenia zaworów wtryskowych oraz innych usterek układu paliwowego.

UOKiK przypomina, że kierowcy samodzielnie mogą skontrolować jakość paliw. Listę stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK można znaleźć na stronie internetowej urzędu na specjalnie przygotowanej MAPIE>>>

Mapa jakości paliw
fot. UOKIK

RadioZET.pl/UOKiK