Zamknij

Rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia. Oto najnowsze dane

20.08.2019 14:31
Średnie wynagrodzenie w Polsce za lipiec 2019. Oto dane GUS
fot. Shutterstock/ Inga Linder

Z najnowszych danych GUS wynika, że nie tylko przeciętne zatrudnienie poszło w górę. Wzrosły także nasze pensje. Czy to miarodajny obraz polskiego rynku pracy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

W lipcu 2019 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 2,7 procent wyższe niż rok temu. Wzrosły też wynagrodzenia. Średnia pensja brutto wzrosła o 7,4 procent i wyniosła 5182,43 zł.

Dane GUS ucieszyły resort przedsiębiorczości i technologii. Ministerstwo w komunikacie pozytywnie ocenia te statystyki, porównując je z poprzednim, nieco słabszym miesiącem.

Zobacz także

Największym zaskoczeniem jest znaczny wzrost wynagrodzeń, który po słabym wyniku w czerwcu, powrócił do poziomu przekraczającego 7 procent. Patrząc na przebieg trendu w tym roku, można ocenić, że presja płacowa znajduje się na relatywnie wysokim poziomie, tylko nieco słabszym od zeszłorocznych odczytów” – ocenia ministerstwo.

Ekonomiści z mniejszym optymizmem traktują dane GUS.

– W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała w lipcu wzrost jedynie o około 3 tysiące, co jest najniższym wzrostem w lipcu od 2013 roku – ocenia Piotr Piękoś z Banku Pekao dla PAP.

Jakub Rybacki z ING Banku Śląskiego dane GUS tłumaczy odreagowaniem rynku po „słabym” czerwcu. Jak stwierdza, wówczas negatywną rolę odegrały efekty kalendarzowe oraz przestoje w pracach z uwagi na wysoką temperaturę.

Zobacz także

Ekonomista prognozuje także, że w kolejnych miesiącach dane mogą przedstawiać się gorzej.

– Tendencja spadkowa w kolejnych miesiącach będzie kontynuowana – ocenił ekspert dla PAP.

Jak zaznaczył Rybacki, w ostatnim kwartale obserwujemy m.in. wyraźny spadek liczb ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy, spada odsetek przedsiębiorstw przemysłowych skarżących się na problem z pozyskaniem pracownika.

RadioZET.pl/PAP