Zamknij

Piwo będzie tańsze, niż 4 lata temu podczas Mundialu

Olga Papiernik
14.06.2018 14:26
piwo
fot. Julia Nastogadka on Unsplash

Średnie ceny piwa w Polsce podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej będą o ok. 0,5 proc. niższe niż w trakcie poprzedniego Mundialu - wynika z analizy ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak informuje Bank, biorąc pod uwagę fakt, że w okresie od czerwca 2014 r. do kwietnia 2018 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w naszym kraju w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o prawie 23 proc. do 4,84 tys. zł, to za taką kwotę moglibyśmy kupić 1 tys. 716 butelek piwa, czyli o 338 butelek więcej niż w trakcie Mistrzostw Świata w 2014 r.

- Głównych przyczyn w obniżkach ceny piwa w Polsce należy upatrywać przede wszystkim w silnej konkurencji cenowej pomiędzy największymi graczami na rynku oraz ze strony pozostałych wyborów alkoholowych jak cydru, win czy napojów spirytusowych - wyjaśnił Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksperci banku przypominają, że w ostatnich latach spożycie piwa w Polsce kształtuje się na poziomie około 99 litrów w przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie, co oznacza, że w naszym kraju spożywa się blisko 38 mln litrów tego napoju. Ilość wypijanego piwa w Polsce pozwoliłaby na wypełnienie nim blisko czterech Stadionów Narodowych w Warszawie.

- Taki poziom spożycia złotego trunku stawia nas w roli zdecydowanego lidera wśród krajów, które występują w Grupie H w Mistrzostwach Świata. Według najbardziej aktualnych danych FAO, spożycie piwa u naszego pierwszego rywala w grupie, Senegalu, wynosi ok. 1,6 litra na mieszkańca rocznie. W przypadku Kolumbii kształtuje się na poziomie 48 litrów, a w Japonii 42 litrów - informują eksperci BGŻ BNP Paribas.

PAP/Łukasz Pawłowski/OP