Zamknij

Średnia płaca specjalistów i managerów w Polsce wzrosła o 14%

Olga Papiernik
11.12.2017 10:33
Średnia płaca specjalistów i managerów w Polsce wzrosła o 14%
fot. Hunters Race on Unsplash

Średnia płaca miesięczna oferowana specjalistom i menedżerom w Polsce wzrosła o 14% r/r i wyniosła w 2017 roku 11 662 zł brutto, wynika z 'Raportu Płacowego Antal 2017'. To najwięcej w historii badania, które jest realizowane od 2011 roku.

- Pracownicy mogą snuć z optymizmem odważne plany rozwojowe w 2018 roku. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju daje im poczucie bezpieczeństwa, a liczne inwestycje zagraniczne otwierają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. W konsekwencji rośnie konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, która sprawia, że poziom ich wynagrodzeń cały czas rośnie. Aby kandydat jak najwięcej 'zyskał' na tak dynamicznym rynku pracy, powinien rozważyć kontakt z wyspecjalizowanymi w danej branży rekruterami, którzy pomogą mu pokierować karierą, zarekomendują perspektywiczne oferty oraz podpowiedzą, jakiego rzędu wynagrodzenia może oczekiwać w przypadku wybranego stanowiska pracy. - powiedział prezes Antal Artur Skiba.

Z badania wynika, że najwyższe zarobki dotyczą specjalistów i menedżerów pracujących w obszarze IT ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 12 600 zł (+16% r/r).

Na drugim miejscu znajduje się farmacja - 11 879 zł brutto (+4% r/r), a na trzecim finanse i księgowość - 10 861 zł brutto (+20% r/r), zaś w przypadku wyższej kadry zarządzającej, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 21 413 zł brutto (+11% r/r).

Kluczowym motywem zmiany miejsca pracy lub pozostanie u obecnego pracodawcy pozostaje płaca zasadnicza - na co wskazało 4 na 10 respondentów badania.

Badanie "Raport Płacowy Antal 2017" zostało przeprowadzone w okresie 24 lipca - 16 sierpnia 2017 roku metodą CAWI oraz CATI na próbie 1040 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane zweryfikowano i poszerzono o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2017 roku, a także o wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

ISBnews/OP