Zamknij

Współpracownicy Kaczyńskiego otworzyli kawiarnię. Srebrną Cafe zamknięto po 9 miesiącach

Piotr Drabik
20.02.2019 21:04
Srebrna Cafe. Współpracownicy prezesa PiS otwarli kawiarnię. Zamknięto ją ze stratą
fot. Grand Warszawski/Shutterstock, Engin_Akyurt/Pixabay

Spółka Srebrna, powiązana z prezes PiS i planująca zbudować w Warszawie dwa wieżowce, próbowała rozkręcić w stolicy kawiarnię. Biznes trzeba było zamknąć ze startą po 9 miesiącach. Nieznany szerzej opinii publicznej fakt przypomniał poseł PO-KO Krzysztof Brejza. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Poseł opozycji opublikował na Twitterze fragment sprawozdania finansowego spółki Srebrna. Jej właścicielem jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Obydwoma instytucjami kierują osoby z bliskiego kręgu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Według ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" pod koniec stycznia stenogramów nagrań, spółka Srebrna planowała zbudować na stołecznej Woli dwa 190-metrowe wieżowce. Za inwestycję miał odpowiadać austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Ostatecznie odstąpiono od budowy na polecenie prezesa PiS. Jednak Birgfellner domaga się od spółki Srebrna wypłaty należności, a sprawa trafiła do prokuratury.

Zobacz także

Kawiarniana klapa

Z fragmentu sprawozdania Srebrnej wynika, że w lutym 2010 roku działalność rozpoczęła Srebrna Cafe. Przygotowania do otwarcia lokalu trwały od końca 2009 roku. 

Jednak spółce, która jest właścicielem działek przy ul. Nowogrodzkiej i Srebrnej w Warszawie, nie udało się utrzymać na rynku. Po 9 miesiącach działalności, 18 października 2010 roku Srebrna Cafe zakończyła działalność. 

Zobacz także

Straty z tego powodu wyniosły 82 005,64 złotych. Z kolei straty z powodu przygotowań do otwarcia kawiarni oszacowano na 64 tys. złotych. Jednocześnie Srebrna zaznaczyła, że łącznie z kosztami adaptacji może być znacznie więcej. 

Zdaniem portalu WP.pl, nie ma jasnych powodów dla których kawiarnia przy Srebrnej 16 została zamknięta. 

- Widocznie ludzie Jarosława Kaczyńskiego nie mają szczęścia do biznesu. Pozwoliłem sobie przypomnieć tę sprawę w kontekście niezrealizowanych planów budowy wieżowca - skomentował poseł Brejza w rozmowie z WP.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD