Zamknij

Carrefour wycofuje się ze sprzedaży żywego karpia

03.09.2020 12:17
Sprzedaż żywych karpi. W tych sklepach nie kupimy żywych ryb
fot. Aneta Bochnacka/REPORTER/East News

Carrefour to kolejny sklep, w którym nie kupimy żywego karpia na Boże Narodzenie. Sieć podjęła decyzję o wycofaniu za sprzedaży żywego karpia.

Carrefour wycofa ze sprzedaży żywego karpia, ale dopiero w przyszłym roku. Jak czytamy w komunikacie sieci, „Carrefour Polska podjął zobowiązanie dotyczące całkowitego wycofania ze sprzedaży karpia żywego do 2021 roku.”

Sieć wskazuje, że decyzja o wycofaniu świeżego karpia z oferty podyktowana jest troską o dobrostan zwierząt.

Kolejna sieć wycofuje się ze sprzedaży żywego karpia

Stowarzyszenie Otwarte Klatki wylicza, w których sklepach całkowicie zrezygnowano ze sprzedaży żywych ryb. Mowa o sieci Selgros, Auchan i Tesco. Organizacja wskazuje jednak, że ta ostatnia sieć mimo deklaracji, udostępniała swoje parkingi hodowcom ryb, na których ta sprzedaż była realizowana.

Zobacz także

Deklarację rezygnacji ze sprzedaży żywych karpi złożyła również sieć Kaufland. Teraz do tej listy sklepów dołącza Carrefour.

Zobowiązanie to zostało wypracowane wspólnie z dostawcami sieci, którzy będą mieli czas na dostosowanie swojej hodowli do nowych warunków przygotowania i transportu ryb 

– czytamy w komunikacie prasowym

Carrefour w komunikacie powołuje się na wyniki badania firmy KANTAR przeprowadzonego w lipcu tego roku. Tradycja zakupu karpia na Wigilię wciąż jest żywa, gdyż aż 67 procent ankietowanych uda się w tym celu do marketów lub na targowisko.

„Z roku na rok rośnie jednak odsetek osób, które pozytywnie postrzegają propozycję wycofania ze sprzedaży karpia żywego. Jednocześnie ponad 60 procent klientów deklaruje, iż w przypadku wycofania ze sprzedaży karpia żywego, kupią go w innej postaci” – informuje sieć.

Zobacz także

Carrefour zaznacza w komunikacie, że decyzja o wycofaniu się ze sprzedaży żywej ryby jest wyrazem troski o dobro zwierząt.

Jesteśmy przekonani, że wypracowane wspólnie zobowiązanie i data jego wejścia w życie, zostanie pozytywnie odebrane zarówno przez naszych konsumentów, jak również całe środowisko związane z hodowlą karpia, tak bardzo cenionej przez Polaków ryby, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia 

– zaznacza Barbara Kowalska, dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Carrefour Polska

W tym roku w sklepach Carrefour ze stoisk rybnych zniknie żywy karp. Wszystkie ryby będą sprzedawane wyłącznie po uboju.

„W roku 2021 natomiast, Carrefour nie będzie kupował od swoich dostawców żywych ryb, oferując klientom wyłącznie możliwość zakupu karpia przygotowanego we wszystkich postaciach (cały, patroszony, tusze, dzwonka, filety w sprzedaży tradycyjnej i elementy pakowane), nadal bazując na bliskiej współpracy z lokalnymi dostawcami, gwarantując krótki łańcuch dostaw oraz najwyższą jakość i świeżość oferowanych ryb” – informuje sieć.

RadioZET.pl/mat.pras