Zamknij

Sprzedaż detaliczna na plusie. Są nowe dane GUS

21.08.2020 12:52
Sprzedaż w lipcu 2020 - dane GUS. Sytuacja w handlu coraz lepsza
fot. Shutterstock/Thanakorn.P (ilustarcyjne)

Handel powoli wraca do formy sprzed pandemii. Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące sprzedaży to zdaniem ekonomistów „niespodzianka dla rynku”.

  • Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 roku wzrosła o 3 procent w skali roku
  • W porównaniu z czerwcem wyniki są lepsze o 6,5 procent
  • Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 2,7 procent w skali roku

 Sprzedaż rośnie. Dane GUS znów zaskakują

Główny Urząd Statystyczny podał dane o sytuacji w handlu. Sprzedaż w lipcu poprawia się. Jak ocenili ekonomiści z banku ING, największe wzrosty widać w sprzedaży odzieży, mebli, AGD i RTV.

Zobacz także

- Do poziomów bliskich przedkryzysowym powróciła sprzedaż odzieży. Prawdopodobnie jest to związane z faktem, że Polacy spędzają w tym roku wakacje w kraju - podał Piotr Popławski, ekonomista z ING.

Zdaniem ekonomisty Piotra Popławskiego z ING, większy popyt w tych sektorach może wiązać się z powrotem do remontów mieszkań. Ekspert wskazuje, że odbicie odnotowali również sprzedawcy samochodów.

Zobacz także

Piotr Bartkiewicz z Pekao ocenia, że „sprzedaż detaliczna dołącza do grona danych zaskakujących w lipcu na plus". Bartkiewicz dodał, że do listy pozytywnych niespodzianek możemy też zaliczyć mniejszy od szacunków spadek sprzedaży paliw w ujęciu rocznym.

Jakie są prognozy na kolejne miesiące?

Wybiegając w przyszłość, możemy zauważyć, że sierpniowe dane o koniunkturze konsumenckiej stanową przestrogę przed rysowaniem zbyt optymistycznych scenariuszy dla konsumpcji, zwłaszcza dla tej jej części, której nie obserwujemy w danych miesięcznych 

– dodał ekspert z banku Pekao

RadioZET.pl/PAP