Zamknij

Polacy kupują nowe samochody? Padł rekord stulecia

07.01.2020 10:14
Rekordy sprzedaży nowych samochodów
fot. Shutterstock/ Mikbiz (ilustracyjne)

Polacy zamiast używanych aut, kupują nowe. Handlowcy mają za sobą najlepszy rok w tym stuleciu i mogą odnotować rekord w sprzedaży. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Handlarze pobili rekord stulecia w sprzedaży nowych samochodów w 2019 roku – informuje „Gazeta Wyborcza”. Dziennik powołuje się na dane firmy analitycznej Samar, które wskazują, że grudzień minionego roku był dla sprzedawców najlepszym miesiącem od 2000 roku.

To może być efekt świątecznych wyprzedaży w salonach samochodowych. W grudniu 2019 roku zarejestrowano w Polsce po raz pierwszy ponad 60 tysięcy nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Dziennik podsumowuje, że grudniowe wyniki poprawiły bilans w całej branży motoryzacyjnej. W zeszłym roku w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 625,5 tysiąca nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych, prawie 25 tysięcy sztuk więcej niż rok wcześniej. Największe obroty zanotowali sprzedawcy samochodów osobowych.

Zobacz także

W 2019 roku zarejestrowano ponad 555 tysięcy nowych samochodów osobowych. Taki wynik, to – jak wynika z szacunków firmy Samar – zasługa przedsiębiorców. 71 procent z zakupionych samochodów trafiło w ręce klientów instytucjonalnych.

Zobacz także

Jakie samochody kupują Polacy?

Czeska Skoda podbiła serca polskich kierowców. To samochody tej marki były najczęściej kupowane przez klientów salonów – sprzedano ich ponad 68 tysięcy. Japońska Toyota także zajmuje wysoką pozycję – sprzedano ponad 62 tysiące aut tej marki. Na trzecim miejscu znalazł się Volkswagen.

Zobacz także

Jak wynika z badań, Polacy nie oszczędzają na samochodach. Dilerzy prognozowali, że po wprowadzeniu ograniczeń dotyczących wartości samochodów w leasingu, sprzedaż aut premium zaliczy spadki. Tymczasem tylko w 2019 roku Polacy kupili prawie 79 tysięcy aut klasy premium, ponad 7 procent więcej niż rok wcześniej.

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”