Zamknij

Sprzedaż mBanku do końca 2020 roku. Kto kupi niemiecki bank?

06.12.2019 11:08
Sprzedaż mBanku. Znamy datę
fot. Shutterstock/Robson90

Niemiecki Commerzbank chce sprzedać udziały w swojej spółce córce, mBanku, do końca 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak poinformował w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" prezes Commerzbanku Martin Zielke, sprzedaż mBanku nastąpi nie później niż końcem 2020 roku. Jak zapewnił szef czwartego co do wielkości banku Niemiec, proces transakcji „przebiega w bardzo uporządkowany sposób".

Dlaczego niemiecki gigant chce sprzedać mBank? Prezes Martin Zielke dopytywany o powód transakcji mówił, że chodzi o m.in. o uwolnienie około 1 miliarda euro kapitału własnego. Wraz z pieniędzmi ze sprzedaży ma on zostać zainwestowany w "główny obszar działania firmy".

Zobacz także

Sprzedaż mBanku

Commerzbank ogłosił zamiar sprzedaży udziałów w mBanku we wrześniu tego roku. Uzyskane pieniądze mają być przeznaczone na restrukturyzację firmy: koszty redukcji miejsc pracy i zamykania oddziałów. Frankfurcki bank jest właścicielem 69,3 procent udziałów w polskiej spółce córce.

Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 roku. Bank obsługuje 5,6 miliona klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tysięcy klientów w Czechach i na Słowacji.

Zobacz także

Potencjalni kupcy

Do kupna akcji mBanku przymierzali się zarówno polscy jak i zagraniczni gracze. W myśl repolonizacji banków Morawiecki wyraził nadzieję, że mBank trafi w polskie ręce. Zainteresowana zakupem była Grupa PZU. Takiej opcji nie wyklucza PKO Bank Polski ani Pekao SA, których władze przyglądają się procesowi sprzedaży mBanku. Na horyzoncie pojawia się też Erste Group, austriacki potentat bankowy. To jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej spółek z obszaru spółek finansowych. Austriaccy inwestorzy zakładają jednak , że mBank trafi na sprzedaż bez portfolio kredytów frankowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP