Zamknij

Zaskakujący wzrost sprzedaży. Są nowe dane GUS

21.07.2020 14:35
Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2020 roku. Wzrosty zaskoczyły analityków
fot. Shutterstock/ Juliya Shangarey (ilustracyjne)

Tuż po publikacji pozytywnych dla rynku pracy danych, Główny Urząd Statystyczny poinformował także o wzrośnie sprzedaży detalicznej. Wyniki zaskoczyły analityków.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu, choć w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o 1,3 proc., to w zestawieniu z danymi z maja wzrosła o 8,4 proc.

Analitycy są zgodni, że miesięczny wzrost jest wyższy od oczekiwań rynku i że dany GUS znów pozytywnie zaskoczyły. Czy to znak, że gospodarka wychodzi na prostą?

Sprzedaż rośnie. Dane GUS zaskoczyły ekonomistów

Ponad 8-procentowy wzrost sprzedaży w skali miesiąca to dla ekonomistów sygnał, że konsumpcja odżyła, a skutki koronakryzysu są coraz mniej zauważalne.

Zobacz także

Zdaniem ekspertów z banku PKO BP wsparciem dla odbudowy sprzedaży jest "umiarkowana dynamika negatywnych procesów na rynku pracy". Ludzie zachowują miejsca pracy, utrzymują płynność finansową, a zatem ich zachowania konsumencie nie ulegają zmianie.

Kluczowa w tym zakresie jest ochrona miejsc pracy, która przełożyła się na relatywnie niewielki wzrost stopy bezrobocia, co daje podstawę do odbudowy nastrojów konsumenckich po pandemii 

– zaznaczyli ekonomiści z PKO PB

Największe wzrosty sprzedaży odnotowano w sektorach tj. meble, rtv, agd, a także w odniesieniu do prasy i książek.

Zobacz także

Sprzedaż samochodów, która jeszcze w maju w porównaniu z 2019 rokiem spadła o 34 procent, dziś wychodzi na prostą i jest 6,4 proc. mniejsza niż rok temu. Wyhamowują też spadki sprzedaży w przypadku innych branż dotkniętych lockdownem tj. sprzedaży obuwia i odzieży.

Jak wskazali ekonomiści, w miarę odmrażania gospodarki spada popularność sprzedaży internetowej. Zgodnie z danymi GUS jej udział zmniejszył się w czerwcu z 9 proc. do 7 proc. w skali miesiąca.

Widzimy też pewne zahamowanie upowszechniania transakcji bezgotówkowych oraz spadek sprzedaży w sklepach małoformatowych, które zyskiwały podczas pandemii 

– wskazali eksperci z PKO BP

Czy sprzedaż nadal będzie rosła? O prognozach na przyszłość mówią analitycy z banku ING. Ich zdaniem, opublikowane przez GUS dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pokazują dynamiczne odbicie danych miesięcznych po pandemii, jednak w dalszej perspektywie roku może być gorzej m.in. przez możliwy nawrót koronawirusa i wygasanie programów chroniących zatrudnienie.

Wygasanie programów pomocowych, możliwe dalsze dostosowanie na rynku pracy i nawroty wirusa sugerują ostrożność w prognozach na drugą połowę 2020 stąd utrzymujemy niższe prognozy PKB na 2020 niż konsensus

– podsumowali eksperci z ING

RadioZET.pl/PAP