Zamknij

Sprzedaż alkoholu także przez internet? Nowy projekt w Sejmie

22.07.2020 10:53
Sprzedaż alkoholu przez internet. Koalicja Polska złożyła projekt
fot. Chamille White/shutterstock (ilustracyjne)

Branża alkoholowa ma spore starty do odrobienia. Lockdown, zamknięcie restauracji i barów a także zmniejszona częstotliwość wizyt w sklepach uszczupliła budżety producentów alkoholi. Ratunkiem może być umożliwienie im sprzedaży trunków przez internet.

Sprzedaż alkoholu przez internet będzie legalna? Posłowie PSL i Kukiz’15 postulują o umożliwienie producentom alkoholi sprzedaży trunków przez internet.

Ich zdaniem obecnie obowiązujące przepisy należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych w całej Europie, a ich liberalizacja znacząco poprawiłaby kondycję polskich firm z branży alkoholowej.

Sprzedaż alkoholu przez internet legalna? Jest projekt

Do wykazu prac sejmowych trafił nowy projekt autorstwa posłów klubu parlamentarnego Koalicja Polska – PSL – Kukiz’15. Nowelizacja ustawy o  wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakłada wsparcie dla producentów z branży alkoholowej poprzez umożliwienie im sprzedaży trunków przez internet.

Zobacz także

Ustawodawca zwraca uwagę w szczególności na producentów piw rzemieślniczych, którzy przez lockdown zostali odcięci od źródła dochodu. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że branża ta stanęła na progu bankructwa.

Ustawowe zamknięcie restauracji i barów odcięło zupełnie producentów i dystrybutorów napojów alkoholowych od możliwych kanałów sprzedaży a zatem także szans na kontynuowanie prowadzonej działalności.  Zagrożonych upadkiem jest kilka tysięcy podmiotów trudniących się tą dziedziną produkcji i handlu a wraz z nimi źródła utrzymania dla przedsiębiorców, pracowników oraz ich rodzin 

– czytamy w uzasadnieniu projektu

Jego autorzy zwracają uwagę, że tarcza antykryzysowa nie wystarczyła i nie odpowiedziała w pełni na potrzeby branży. Uzasadniają zatem, że znaczącą pomocą dla branży byłoby umożliwienie przedsiębiorcom sprzedaży alkoholu na odległość. To kosztowniejsza, aczkolwiek nie mniej bezpieczna – zdaniem ustawodawcy – forma sprzedaży alkoholu. W uzasadnieniu czytamy, że e-handel nie przyczyni się do wzrostu spożycia alkoholu, a sama procedura wymagałaby wskazania przez zamawiającego swoich danych.

Zobacz także

Autorzy projektu zaznaczyli, że obecne przepisy  zabraniają sprzedaży alkoholu poza określonym w zezwoleniu punktem sprzedaży, a konsekwencją ich załamania ich jest kara finansowa oraz utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na okres minimum trzech lat. Zgodnie z ich zamysłem, prawo sprzedaży trunków przez internet mieliby przedsiębiorcy, którzy już posiadają zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Jak zaznaczono, rozwiązanie to nie zwiększy dostępności alkoholu poprzez zwiększenie ilości punktów sprzedaży, a jedynie umożliwi sprzedaż produktu przez podmiot, który zezwolenie takie już posiada.

Etap legislacyjny:projekt skierowano do I czytania w komisjach.

Radiozet.pl