Zamknij

Sprzedaż alkoholu nieletniemu przez… 14-letnią ekspedientkę

07.10.2020 17:09
Sprzedaż alkoholu nieletnim. Jaką karę może ponieść sklep
fot. Shutterstock/bodnar.photo (ilustracyjne)

Pracownica jednego ze sklepów w Kępnie sprzedała 15-latkowi alkohol. Właściciele sklepu poniosą odpowiedzialność za nielegalną sprzedaż alkoholu, której dopuściła się… 14-letnia ekspedientka.

Sprzedaż alkoholu nieletnim to częste przestępstwo. Nieczęsto jednak zdarza się, by dopuszczała się go osoba nieletnia.

Tak było w przypadku jednego z kępińskich sklepów. Policja przyłapała na gorącym uczynku 15-latka kupującego alkohol. Ekspedientką była 14-letnia pracownica sklepu.  

Nieletnia pracownica sprzedaje alkohol rówieśnikom. Sklep może stracić koncesję

W świetle prawa zatrudnianie nieletnich nie jest nielegalne. Na odgórnie określonych warunkach możliwe jest bowiem przyjmowanie do pracy młodocianych, czyli osób między 15. a 18. rokiem życia. Młodsze osoby także mogą podjąć zatrudnienie, ale wyłącznie w ramach przygotowania zawodowego. Chodzi o przyuczenie do wykonywania określonej pracy.

Zobacz także

Nielegalna jest natomiast sprzedaż alkoholu nieletnim. Sprzedawca, który wyda nieletniemu alkohol może ponieść odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 208 kodeksu karnego, „kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

O odpowiedzialności za „rozpijanie” małoletnich mówi też ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W art. 43 ustawy czytamy, że sprzedawca wydający alkohol bez zezwolenia, lub gdy jest to zabronione, czyli m.in. w przypadku małoletnich, podlega karze grzywny.

„Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa” – czytamy w ustawie.

Zobacz także

Odpowiedzialność za sprzedaż alkoholu nieletnim ponosi zatem nie tylko sprzedawca, ale i kierownik sklepu lub punktu gastronomicznego, który nie dopilnował pracownika.

Policjanci przypominają, że sprzedawca ma prawo legitymować kupującego alkohol i jeśli wygląd wzbudza w nim jakiekolwiek podejrzenia co do wieku to powinien z tego prawa korzystać.

Jak informuje policja, 14–letnia ekspedientka za sprzedaż alkoholu nieletnim odpowie przed Sądem Rodzinnym i to właśnie Sąd zdecyduje o karze dla nieletniej. Właściciel sklepu może ponieść konsekwencje w postaci kary grzywny oraz dodatkowo może stracić koncesje na sprzedaż alkoholu.

RadioZET.pl