Zamknij

Przed zakupem wycieczki sprawdź biuro podróży

Olga Papiernik
15.03.2018 13:28
podróż
fot. Francesca Tirico on Unsplash

- Zanim wybierzemy się w podróż, warto sprawdzić, jak radzi sobie biuro, które ma nas tam wysłać - radzi prezes zarządu ERIF Biura Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak. Z okazji Światowego Dnia Konsumenta ERIF BIG przypomina jak sprawdzić biura podróży przed zakupem wycieczki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak wskazała prezes ERIF BIG, by sprawdzić biuro podróży wystarczy założyć w internetowym serwisie infoKonsument.pl bezpłatne konto, dzięki któremu można zdobyć informację, czy wybrana firma jest zadłużona i czy nie grozi jej niewypłacalność.

Z danych ERIF BIG wynika, że obecnie zadłużonych jest 267 biur podróży z całej Polski. Rekordzistą jest tour operator z Chorzowa - ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł.

Należy także pamiętać, że każdy operator wycieczki ma obowiązek przedstawić marszałkowi województwa oryginał gwarancji bankowej lub umowę ubezpieczenia. Dzięki tym dokumentom - jeśli operator zbankrutuje - klientów będzie można sprowadzić do kraju. Wykaz biur podróży, które spełniły te warunki, znajduje się na stronach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W bazie ERIF BIG są aż 162 informacje dotyczące nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń przez biura podróży. Najbardziej muszą uważać podróżni z województwa śląskiego, gdzie jest 46 takich wpisów, mazowieckiego – 42 oraz małopolskiego – 32 wpisy. Szczególnie ważne są te związane z prowadzoną działalnością turystyczną. Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z obowiązku posiadania ubezpieczenia, grozi mu zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy lata.

Światowy Dzień Konsumenta, to międzynarodowe święto obchodzone od 1983 r., a w Polsce od 2000 r. Zostało ono ustanowione, aby upamiętnić przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Kennedy'ego z 1962 r., który wskazał wtedy cztery podstawowe prawa konsumentów: prawo do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa oraz do reprezentacji.

Zobacz także

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Zadaniem biura jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o osobach, firmach i instytucjach. W bazie danych ERIF BIG S.A. znajdują się informacje gospodarcze pozytywne o terminowo spłacanych rachunkach, fakturach i innych zobowiązaniach. Są w nim też dane o zadłużeniu.

PAP/Katarzyna Fiuk/OP