Zamknij

Real Madryt najlepiej zarabiającym klubem piłkarskim świata

Piotr Drabik
25.01.2019 14:14
Sport. Real Madryt najlepiej zarabiającym klubem piłkarskim świata
fot. Антон Зайцев/soccer.ru/CC BY-SA 3.0 (ilustracyjne)

Według raportu Deloitte klubem piłkarskim z największym przychodem jest Real Madryt. „Królewscy” w minionym sezonie zainkasowali 750 milionów euro. Hiszpanie wrócili na szczyt zestawienia, gdzie zastąpili angielski Manchester United. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dane pochodzą z 22. edycji raportu „Football Money League”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. 

W zestawieniu wzięto pod uwagę dwadzieścia klubów piłkarskich, które przekroczyły próg 200 mln euro przychodów.

Zobacz także

„Królewscy” sporo zarobili na reklamach

Na pierwsze miejsce po dwóch sezonach przerwy powrócił Real Madryt. Hiszpański klub zanotował rekordowe przychody w kwocie 750,9 mln euro. Różnica między pierwszym a kolejnym klubem w zestawieniu wynosi aż 60,5 mln euro i jest druga co do wielkości w historii rankingu.

– To pierwszy klub, którego przychody przekroczyły trzy czwarte miliarda euro i który po raz dwunasty wygrał ranking – podkreślił Dan Jones, partner w Sports Business Group w Deloitte.

Przychody „Los Blancos” wzrosły o ponad 75 mln euro rok do roku, co jest efektem wygrania Ligi Mistrzów trzeci raz z rzędu. Na reklamach „Królewscy” zarobili 356,2 mln euro.

Zobacz także

Dominacja ligi angielskiej

Z pierwszego miejsca na trzecie w rankingu spadł Manchester United z 666 mln euro. Katalońska FC Barcelona z 690,4 mln euro znalazła się na drugiej lokacie. Na kolejnych miejscach uplasował się niemiecki Bayern Monachium (629,2 mln euro), angielski Manchester City (568,4 mln euro) i francuski Paris Saint Germain (541,7 mln euro).

W zestawieniu zdecydowanie dominują kluby piłkarskie z Wysp Brytyjskich. Angielską Premier League w pierwszej dziesiątce reprezentuje aż sześć drużyn, co jest największym sukcesem jednego kraju w historii rankingu. 

Biorąc pod uwagę wszystkie kluby w rankingu, największy udział budżetów mają przychody z transmisji stanowiące 43 proc. W tegorocznej edycji rankingu widoczny jest jednak wzrost przychodów z reklam stanowiących obecnie 40 proc. całości. Przychody z meczów nie zmieniły się i stanowią 17 proc. sumy.

Zobacz także

Ranking najbardziej dochodowych klubów piłarskich

RadioZET.pl/PTD