Zamknij

Spór zbiorowy w ZUS. Związkowcy dali 14 dni na podwyższenie płac jak posłom

02.09.2021 10:29
protest pracowników ZUS
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Natychmiastowego podniesienia wynagrodzeń zasadniczych pracowników o 60 procent domaga się Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na spełnienie żądań działacze dali 14 dni, w razie odmowy zapowiedzieli przeprowadzenie strajku ostrzegawczego, który może przejść w paraliżujący działanie państwa strajk generalny.

Wynagrodzenia posłów i senatorów wzrosły od 1 sierpnia 2021 roku o 60 procent. Podwyżkę przyznał po cichu prezydent Andrzej Duda rozporządzeniem. PiS chciało w ten sposób ominąć konieczność przeprowadzenia ustawy przez parlament, bojąc się reakcji społecznych na przyznanie sobie tak dużego wzrostu uposażeń.

Polacy podwyżki jednak nie przegapili. Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wszedł 1 września 2021 w spór zbiorowy z pracodawcą. Jednym z postulatów do spełnienia jest wprowadzenie identycznych jak dla polityków podwyżek dla urzędników, także obowiązujących od 1 sierpnia 2021 roku. Działacze zapowiedzieli, że jeśli pieniądze nie zostaną przyznane w ciągu 14 dni, zastrzegają prawo do przeprowadzenia strajku ostrzegawczego.

W ZUS chcą podwyżek, jakich dali sobie politycy. Zakład ma 14 dni na przyznanie pieniędzy

O niezadowoleniu z warunków pracy i otrzymywanej płacy urzędnicy z ZUS mówią coraz głośniej. Zatrudnieni skarżyli się między innymi na zwiększanie zakresu obowiązków w związku z wprowadzanymi nowymi programami pomocowymi dla przedsiębiorstw czy świadczeniami dla emerytów bądź rodziców. Oznacza to dla nich permanentne nadgodziny i pracę także w weekendy, ale bez zadośćuczynienia podwyżkami.

Związki zawodowe zapowiedziały w związku z tym gotowość do strajku generalnego. ZUS pełni newralgiczną rolę w funkcjonowania państwa, możliwość wstrzymania wypłat świadczeń powinna więc zrobić na politykach odpowiednio duże wrażenie. Związkowcy nie ukrywają, że postulat podwyższenia płac o 60 procent wynika ze skali podwyżki, jaką dali sobie politycy.

zus_spor_zbiorowy_02
fot. materiały prasowe

Pozostałe postulaty to przywrócenie dodatku stażowego w wysokości 1 procent za każdy rok pracy w ZUS oraz natychmiastowe zakończenie systemu premiowego i powrót do systemu nagród. Związkowa Alternatywa wchodząc w spór zbiorowy z ZUS dała 14 dni na spełnienie swoich postulatów.

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa zastrzegł, że będzie domagać się podwyżek płac o 60 procent także „w innych instytucjach sfery budżetowej i samorządowej”.

RadioZET.pl/ Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa