Zamknij

Spór o KPO i miliardy z UE. Tusk: za obsesje Kaczyńskiego płacą wszyscy

02.09.2021 18:59
Tusk o KPO
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Komisja Europejska nadal nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie tego dokumentu jest warunkiem przyznania Polsce prawie 60 mld euro z Funduszu Odbudowy.

KPO, czyli Krajowy Plan Odbudowy, stał się przedmiotem sporu politycznego, który może mieć gospodarcze konsekwencje. Jeśli Komisja Europejska nie oceni pozytywnie przygotowanego przed rząd dokumentu, pieniądze unijne przejdą Polsce koło nosa.

Komisarze unijni dość dobitnie zasugerowali, że obok KPO znaczenie dla Komisji ma także praworządność, której przyjrzy się w toku przydzielania pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Ryzyko nieotrzymania pieniędzy w mocnych słowach skomentował szef PO Donald Tusk.

 60 mld euro przejdzie nam koło nosa? „Płacimy za obsesje Kaczyńskiego”

Komisja Europejska, jak sama wskazała w komunikacie, wciąż pracuje nad oceną polskiego KPO. Jak wynika z wypowiedzi Paolo Gentiloniego, komisarza UE ds. gospodarczych, kluczowe może okazać się uznanie przez polski rząd wyższości unijnego prawa nad krajowym.

Fakt jest taki, że dyskusje trwają. To kwestia dotycząca wymagań co do naszych regulacji, zaleceń dla poszczególnych krajów UE, a także dyskusji - co polskie władze wiedzą bardzo dobrze - na temat prymatu prawa unijnego i potencjalnych konsekwencji tej kwestii na polski Krajowy Plan Odbudowy 

Paolo Gentiloni

Do sprawy odniósł się Donald Tusk w nagranym oświadczeniu ws. KPO opublikowanym na Twitterze. Zdaniem polityk "Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody".

Dziś Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje tylko dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny 

Donald Tusk

- Kiedyś Polskę ominął Plan Marshalla, bo byliśmy krajem bezprawia rządzonym autorytarnie przez komunistów. Zamiast pomocy Zachodu ufundowano nam wtedy sowiecki ład. Dziś zaczyna być podobnie - zauważył były premier. Według niego "za obsesje Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy".

RadioZET.pl/PAP(Grzegorz Bruszewski)