Zamknij

Split payment. Podatnicy nie będą płacili za dostęp do rachunku VAT

08.10.2019 14:50
Split payment. Uwolnienie środków z rachunku VAT bez opłat
fot. Shutterstock/piotr_szewczyk (ilustracyjne)

Skarbówka nie będzie już zarabiać na split paymencie. Ministerstwo Finansów potwierdza, że 1 listopada zniknie obowiązek wpłacenia opłaty skarbowej za dostęp do rachunku VAT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności już niebawem będzie obowiązkowy dla najbardziej narażonych na oszustwa podatkowe branż. Zastosują go między innymi sprzedawcy elektroniki czy części do samochodów. Jego istota polega na tym, że sprzedawca otrzymuje od nabywcy zapłatę netto, czyli pomniejszoną o wartość podatku od towarów i usług. Kwota odpowiadająca wysokości podatku trafia na specjalny rachunek VAT nieodpłatnie prowadzony przez banki.

Zobacz także

Taki podział płatności naraża biznes na utratę płynności finansowej ze względu na mniejszy kapitał, którym można swobodnie obracać. Nawet w ustawie wprowadzającej split payment ustawodawca stwierdza w uzasadnieniu, że korzystanie z tego mechanizmu może uderzyć w kieszenie przedsiębiorców. Obawy o płynność finansową wynikają także z ograniczonego dostępu przedsiębiorców do środków, które będą zgromadzone na rachunku VAT. Można je wykorzystać na poczet spłaty zaległości podatkowych lub w ramach zapłaty kontrahentom będącymi podatnikami VAT w systemie split payment. Można też wnioskować o przelew części środków z tego rachunku na bieżące konto. Urząd podejmie w tej sprawie decyzje w terminie 60 dni od złożenia wniosku i – jak dotąd – pobierze opłatę.

Zobacz także

Do tej pory split payment był nieobowiązkowym rozwiązaniem dla firm. Okazało się jednak, że przedsiębiorcy, którzy dokonywali płatności w ten sposób byli stratni. By sięgnąć do środków zgromadzonych na rachunku VAT musieli dokonać opłaty skarbowej w wysokości 30 złotych. To jednak zmieni się 1 listopada. Wówczas przedstawiciele niektórych branż obowiązkowo zastosują mechanizm podzielonej płatności, ale nie stracą na opłacie skarbowej przy wykorzystaniu środków z rachunku VAT.

W zeszłym roku uczestniczyliśmy w pracach nad wprowadzeniem split paymentu jako reprezentacja przedsiębiorców. Pamiętam rozmowy z Ministerstwem Finansów na ten temat i faktycznie ideą było bezpłatne rozwiązanie. Ta opłata nie jest zapisana w ustawie VAT-owskiej, ale urzędnicy odwołują się do ustawy o opłacie skarbowej 

– mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan dla MondayNews.

Eksperci komentują, że pobieranie opłaty w zamian za dostęp do „własnych pieniędzy” jest nieuzasadnione i sprzeczne z zasadami sprawiedliwości.

Zobacz także

– Oczywiście obecne rozwiązanie może powodować uzasadnioną krytykę i bunt podatników. Z pewnością każdy oburzyłby się, gdyby wprowadzono opłatę administracyjną np. za możliwość wejścia do własnego domu czy codziennego korzystania z zakupionego wcześniej samochodu, nawet jeśli wysokość tych opłat nie byłaby duża. Problem zatem nie jest wyolbrzymiony – mówi Marek Niczyporuk, doradca podatkowy z Kancelarii Ars AEQU.

RadioZET.pl/MondayNews