Zamknij

Split payment. Podatnicy dokonali ponad 24 miliony transakcji

06.11.2019 13:35
Split payment. Mechanizm podzielonej płatności. Zmiany od 1 listopada
fot. Shutterstock/Alina G (ilustracyjne)

Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od 1 listopada. Wcześniej firmy mogły dobrowolnie dzielić płatność.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo finansów podało, że od 1 lipca, czyli od wejścia w życie mechanizmu podzielonej płatności, podatnicy zrealizowali w tym systemie ponad 24 miliony transakcji. Chodzi o dobrowolne stosowanie mechanizmu split payment. Od 1 listopada tego roku przedstawiciele niektórych branż muszą obowiązkowo dokonywać podziału płatności. 

Na czym polega split payment? 

Chodzi o taki podział płatności, w którym nabywca towaru lub usługi zapłatę w części netto przelewa na konto sprzedawcy, zaś kwota odpowiadająca wartości podatku trafia na specjalny rachunek VAT. Taki rachunek jest nieodpłatnie prowadzony przez banki. Sprzedawcy mają ograniczony dostęp do środków zgromadzonych na takim rachunku. Mogą jednak wykorzystać je np. na poczet zapłaty kolejnych podatków w systemie split payment.

Zobacz także

Obowiązkowy split payment od 1 listopada

System obligatoryjnego split payment w określonych branżach obowiązuje od 1 listopada 2019 roku. Split payment musi być stosowany przy fakturach opiewających na kwotę wyższą niż 15 tysięcy złotych pod warunkiem, że dotyczą one tzw. towarów i usług wrażliwych. Chodzi o paliwa, stal, węgiel, smartfony czy usługi budowlane.

Zobacz także

Dostęp do środków na rachunku VAT

Nowela ustawy o VAT, która weszła w życie z początkiem listopada rozszerzyła możliwość wykorzystania pieniędzy z rachunków VAT na zapłatę podatków budżetowych: PIT, CIT, czy akcyzy. Ponadto z konta VAT będzie można płacić VAT od importu oraz cła i składki na ubezpieczenia społeczne. Według resortu finansów poprawi to płynność firm przyjmujących płatności w split payment.

To jednak nie wyeliminowało obaw samych przedsiębiorców co do ich płynności finansowej. Dostęp do środków zgromadzonych na rachunku VAT nadal będzie ograniczony, zatem przedsiębiorca będzie miał do dyspozycji kwotę mniejszą nawet o 23 procent niż dotychczas.

RadioZET.pl/PAP