Zamknij

Split payment. W 2019 roku firmy dokonały 27 milionów transakcji

20.01.2020 09:37
Split payment. Mechanizm podzielonej płatności zyskuje na popularności
fot. Shutterstock/dejavelinka (ilustracyjne)

Split payment odgrywa coraz większą rolę w rozliczeniach na rynku. Część podatników stosuje ten mechanizm dobrowolnie, a część firm obowiązkowo objęta jest tym systemem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W listopadzie ruch w systemie podzielonej płatności skokowo poszedł w górę - pisze "Puls Biznesu". W 2019 roku podatnicy w ramach split paymentu zapłacili 27,4 mln razy.

Split payment. Na czym to polega i kogo dotyczy?

Split payment, inaczej mechanizm podzielonej płatności, to kolejne narzędzie skarbówki w walce z wyłudzaniem VAT. Przedsiębiorcy mogli o nim usłyszeć już w lipcu 2018 roku. Choć wprowadzono wówczas dobrowolny split payment, firmy już wtedy zaczęły obawiać się o swoje finanse. Mechanizm ten opiera się na takim podziale płatności, w którym sprzedawca otrzymuje zapłatę netto. Część zapłaty odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług trafia na specjalny rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez banki. Rachunek ten jest pod nadzorem skarbówki, a dostęp do środków zgromadzonych na tym koncie jest ograniczony.

Zobacz także

Sprzedawca nie będzie mógł zarządzać w dowolny sposób pieniędzmi z rachunku VAT. Pieniądze te będzie można wykorzystać na poczet zapłaty VAT w rozliczeniach z kontrahentami lub skarbówką. Tylko w ściśle określonych przypadkach, za zgodą urzędu, możliwy będzie transfer tych środków na konto bankowe podatnika.

Zobacz także

Dlaczego przedsiębiorcy boją się tej metody dokonywania transakcji? Sprzedawcy rozliczający VAT do tej pory otrzymywali od nabywcy pełną kwotę za towar lub usługę. Otrzymane pieniądze mogli wydać w dowolny sposób. Przy zastosowaniu split paymentu otrzymują kwotę netto, pomniejszoną nawet o 23 procent podatku VAT, co może zaburzyć ich płynność finansową.

Obowiązkowy split payment się sprawdza?

"Puls Biznesu" informuje o statystykach dotyczących liczby i wartości płatności zrealizowanych przez podatników poprzez mechanizm podzielonej płatności w 2019 roku. W tym samym roku przedsiębiorcy m.in. z branży motoryzacyjnej i budowlanej zostali objęci obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności.

Zobacz także

Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, na które powołuje się gazeta, wynika, że liczba transakcji z wykorzystaniem split paymentu rośnie.  

W 2019 roku podatnicy w ramach split paymentu zapłacili już 27,4 mln razy. Wysokość obrotów też była istotnie wyższa niż rok wcześniej - 463 mld złotych, podobnie jak wartość podatku VAT - 95,7 mld złotych 

– czytamy w gazecie

„Puls Biznesu” wskazuje, że to efekt przygotowań firm do obowiązkowego split paymentu, co w dalszej perspektywie jest nieuniknione.

Zobacz także

Według gazety szybciej od liczby przelewów rósł wolumen płatności oraz wartość VAT. Dało się to zauważyć już w listopadzie, kiedy przyrost transakcji w stosunku do września wyniósł 67 procent, wolumenu o 88 procent, a podatku o 89 procent.

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”