Zamknij

Uwolnienie środków z rachunku VAT? Jest odpowiedź ministra finansów

24.04.2020 14:08
Split payment. Kościński o uwolnieniu środków z rachunków VAT
fot. Andrey_Popov/Shutterstock (ilustracyjne)

W związku z epidemią koronawirusa pojawiły się liczne apele o uwolnienie środków w ramach mechanizmu split payment. Wszystko wskazuje na to, że rząd nie pójdzie na rękę przedsiębiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa obniżyła płynność finansową firm. Wstrzymanie działalności zmusza przedsiębiorców do szukania oszczędności, a obowiązkowe transakcje w ramach split payment im w tym nie pomagają.

Podatnicy rozliczający VAT objęci są bowiem tzw. mechanizmem podzielonej płatności, czyli systemem split payment. Polega to na tym, że nabywca towarów i usług płaci sprzedawcy część netto zapłaty, zaś kwota podatku VAT trafia na jego rachunek VAT prowadzony przez banki.

Zobacz także

Wcześniej przedsiębiorcy sami płacili skarbówce VAT. To dawało im swobodę dowolnego zarządzania pieniędzmi otrzymanymi od kontrahentów. Warunek był jeden: opłacić VAT w terminie. Dziś sprzedawcy mają do dyspozycji jedynie kwotę netto, czyli sumę nawet o 23 proc. niższą. Środki zgromadzone na rachunku VAT są niemalże niedostępne dla firm. Można je wykorzystać  np. na spłatę innych zobowiązań podatkowych. Nawet w obliczu epidemii koronawirusa, nie ma możliwości automatycznej ich wypłaty.

Do tej kwestii w rozmowie z serwisem WNP.pl odniósł się minister finansów, Tadeusz Kościński. Jak wskazał, resort nie przychyli się do prośby przedsiębiorców jeśli chodzi o uwolnienie VAT w procedurze split-payment.

To byłoby nieuczciwe względem małych i średnich firm. One mają teraz ogromne kłopoty płynnościowe... Rozszczelnienie tego systemu spowodowałoby powrót  na większą skalę vatowskich mafii 

– odpowiedział minister Kościński

Na skrzynkę mailową naszej redakcji już początkiem marca przedsiębiorcy alarmowali o problemie zablokowanych środków. Wszystko wskazuje jednak na to, że rząd nie zgodzi się na zmiany w split payment.

RadioZET.pl/WNP.pl