Zamknij

Split payment a płatność kartą. Kolejna pułapka dla firm

04.10.2019 12:45
Split payment a płatność kartą. Zmiany w VAT od 1 listopada
fot. Shutterstock/LDprod (ilustracyjne)

Obowiązkowy dla niektórych branż split payment obejmie także zakupy opłacone kartą płatniczą. Nawet gdy technicznie podział płatności nie będzie możliwy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od 1 listopada branże najbardziej narażone na oszustwa podatkowe będą musiały obowiązkowo dzielić płatność. Chodzi między innymi o sprzedawców elektroniki czy paliw samochodowych. Jak donosi „Rzeczpospolita”, podział płatności będzie dotyczył także płatności kartą powyżej 15 tysięcy złotych.

Zobacz także

Na czym polega split payment?

Dotąd dobrowolny mechanizm podzielonej płatności opierał się na takim podziale płatności, zgodnie z którym kupiec płaci sprzedawcy kwotę netto, czyli pomniejszoną o podatek od towarów i usług. Suma odpowiadająca kwocie podatku VAT zostaje przelana na specjalny rachunek VAT podatnika, który jest bezpłatnie prowadzony przez bank. Sprzedawca ma ograniczony dostęp do zgromadzonych tam środków, co może osłabić jego płynność finansową. Skarbówka za to ma pewność, że VAT nie trafił w ręce potencjalnego oszusta. 

Zobacz także

Split payment dotyczy rozliczeń B2B, czyli między przedsiębiorcami rozliczającymi VAT. Chodzi wyłącznie o te transakcje, których wartość przekracza 15 tysięcy złotych. Jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę na tę kwotę i nie zastosuje podziału płatności poprzez odpowiedni zapis w dokumencie, czeka go kara. Nawet 30 procent sankcji VAT, czyli 30 procent wartości podatku, który musi zapłacić skarbówce. I tu zaczynają się schody... 

Przez płatność kartą można wpaść w tarapaty finansowe

Już za parę tygodni użycie w firmie kart płatniczych czy szybkich płatności internetowych może stać się bardzo ryzykowne – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Każdy vatowiec zobligowany od 1 listopada do podziału płatności będzie musiał upewnić się, czy jego bank jest w stanie podzielić transakcję przy płatności kartą. Split payment dotyczy bowiem także tej metody płatności. Jeśli okaże się, że nabywca nieświadomie zapłacił sprzedawcy całą kwotę, płacąc kartą, zapłaci karę.

Zobacz także

„Płatność kartą czy innymi instrumentami płatniczymi, które nie zabezpieczają na rachunku VAT kwoty odpowiadającej kwocie podatku z faktury, nie mogą zwalniać z obowiązku zapłaty w podzielonej płatności” – czytamy w gazecie.

Jak wskazano, resort finansów ma w przyszłości umożliwić stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w transakcjach realizowanych za pomocą innych instrumentów, np. kart, co uprości dokonywanie zakupów w sklepach. Do tej pory jednak używanie karty może być kosztowne.

W ocenie resortu finansów obowiązek podzielonej płatności wystąpi także, gdy na fakturze powyżej 15 tysięcy zł znajdzie się jeden towar z wrażliwej listy. Przedsiębiorca, który kupi na jedną fakturę kawę, ciasteczka i wodę do firmy, ale dorzuci do tego tani telefon, musi liczyć się, że wpada w split payment. 

podkreśla Jerzy Martini doradca podatkowy, wspólnik z kancelarii Martini & Wspólnicy dla „Rzeczpospolitej”.

Eksperci zalecają więc powstrzymać się od płatności kartą.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”