Zamknij

Spis Powszechny. Więzienie za podanie fałszywych danych i mandaty za nieprzystąpienie

13.09.2021 17:44
Spis Powszechny. Więzienie za podanie fałszywych danych i mandaty za nieprzystąpienie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na dekadę i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy.

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września2021. W jaki sposób można wziąć w nim udział? Polacy mogą zapisać się spisać przez internet na stronie spis.gov.pl lub zadzwonić na infolinię 22 279 99 99.

W połowie lipca 2021 roku informowaliśmy, że spis wystartował w kwietniu i w ciągu trzech miesięcy przyciągnął zaledwie 42 proc. Polaków.

Narodowy Spis powszechny 2021

Główny Urząd Statystyczny wyjaśnia, że spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Trzeba pamiętać także, że odmowa wzięcia w nim udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

RadioZET.pl/PAP/Natalia Kamińska