Zamknij

Spis Powszechny. Ostatni dzień na wypełnienie ankiety [ZASADY, TERMINY, KARY]

30.09.2021 10:08
Ostatni dzień na spisanie się
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tylko do północy 30 września 2021 roku można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Przypominamy, w jaki sposób można się spisać i co grozi za zaniedbanie tego obowiązku.

Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. Tylko do 30 września 2021 roku do północy Polacy mogą wziąć w nim udział, a sposobów jest kilka: wizyta w punkcie spisowym, samospis internetowy lub rozmowa telefoniczna z rachmistrzem.

Zaniedbanie tego obowiązku lub podanie w ankiecie nieprawdziwych informacji może słono kosztować. Przypominamy o najważniejszych zasadach Narodowego Spisu Powszechnego.

Narodowy Spis Powszechny. O co pyta GUS?

NSP odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Jak się spisać?

Sposobów na spisanie się jest kilka: wizyta w punkcie spisowym, samospis internetowy lub rozmowa telefoniczna z rachmistrzem.

Ta ostatnia opcja na kilkanaście godzin przed zakończeniem samospisu może być jednak utrudniona. Polacy masowo dzwonią do GUS, by się spisać, a infolinia jest przeciążona. Numer na infolinię GUS to: 22 279 99 99.

Inną formą wypełnienia obowiązku spisowego jest wypełnienie internetowej ankiety. Potrzebny jest wówczas jedynie dostęp do sieci. Ponadto na terenie całego kraju powstały punkty spisowe, gdzie można wypełnić formularz spisowy samodzielnie lub korzystając z pomocy dyżurujących urzędników.

Kary za niespisanie się i kłamstwa w ankiecie

Zgodnie z art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej odmowa wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym zagrożona jest grzywną. Ta może wynieść 5 tys. zł.

W świetle prawa surowe kary grożą też tym, którzy skłamali w Spisie Powszechnym. Mowa o karze dwóch lat pozbawienia wolności. 

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.

RadioZET.pl/PAP