Zamknij

Spis Powszechny 2021. Są pierwsze wnioski o kary za odmowę udziału

16.09.2021 20:17
Kary za odmowę udziału w Spisie Powszechnym
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Posypały się wnioski na policję o karę dla tych, którzy kategorycznie odmówili spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym. Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku?

Narodowy Spis Powszechny wystartował w kwietniu i potrwa do 30 września. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że spisanie się jest obowiązkowe, a odmowa wiąże się z karą grzywny.

Lubelski GUS w rozmowie z PAP przekazał, że zgłosił już na policję pierwsze wnioski o ukaranie tych, którzy kategorycznie odmawiają udziału w spisie.

Odmowa udziału w Spisie Powszechnym – kary

NSP odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września. Zgodnie z art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej odmowa wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym zagrożona jest grzywną. Ta może wynieść 5 tys. zł. Z danych GUS wynika, że już posypały się pierwsze wnioski o ukaranie tych, którzy nie chcą się spisać.

- Zgłosiliśmy na policję osiem wniosków o ukaranie osób, które kategorycznie odmówiły udziału w Narodowym Spisie Powszechnym - powiedział PAP Lublinie Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Osoby te kategorycznie odmówiły. Stwierdziły, że one w spisie nie wezmą udziału. Odpowiednie notatki zostały sporządzone i sprawy zostały zgłoszone na policję 

Krzysztof Markowski

Kara dotyczy zarówno odmowy udziału w spisie, jak i podania fałszywych informacji. Kłamstwo względem GUS-u zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Lubelska Policja w rozmowie z PAP tłumaczy, że spóźnialscy będą odpowiadać za wykroczenie. Ci, którzy odmówią udziału w spisie, muszą liczyć się z grzywną.  

- Jeżeli ktoś odmówi i nie weźmie udziału w spisie powszechnym, to popełni przestępstwo. Jeżeli ktoś poda dane, ale po terminie, to odpowiada za wykroczenie-  tłumaczy dla PAP rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek.

WAŻNE

W każdej chwili można dokonać internetowego samospisu, który dostępny jest na stronie internetowej GUS-u. Od 13 do 30 września można także korzystać z infolinii spisowej, działającej pod numerem 22 279 99 99. Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

 RadioZET.pl/PAP/GUS