Zamknij

Spadki na giełdach w Europie

Olga Papiernik
15.12.2017 11:29
Spadki na giełdach w Europie
fot. Joshua Ness on Unsplash

Na giełdach w zachodniej Europie kolejna sesja ze spadkami indeksów. Na rynkach trwają oceny komunikatów, jakie w tym tygodniu przekazali bankierzy centralni z amerykańskiej Rezerwy Federalnej - w środę i z Europejskiego Banku Centralnego - w czwartek. Inwestorzy śledzą sytuację związaną z amerykańską reformą podatkową - podają maklerzy.

W czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian stopy procentowe, parametry QE oraz forward guidance dla stóp proc., QE i programu reinwestycji. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc.

Zakupy aktywów netto mają być prowadzone przez EBC na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku. Od stycznia do września 2018 r. QE będzie prowadzony na poziomie 30 mld euro miesięcznie.

EBC podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro

Draghi ocenił, że napływające z eurolandu dane wskazują na mocne tempo wzrostu w tej gospodarce, a mocne "momentum" sygnalizuje, że inflacja w końcu przyspieszy. Ocenił, że ekspansja w gospodarce jest "solidna" i "szeroko zakrojona", a ryzyka dla wzrostu są "zasadniczo zrównoważone".

Pytany o stabilność sektora finansowego, Draghi powiedział, że EBC -nie widzi systemowych zagrożeń dla stabilności finansowej.

Dzień wcześniej - w środę - amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb. do 1,25-1,50 proc. To trzecia podwyżka w tym roku i piąta w cyklu zacieśniania polityki monetarnej, rozpoczętego w grudniu 2015 r.

Fed przedstawił nowe projekcje makroekonomiczne i ścieżki stóp procentowych. Członkowie Fed wciąż oczekują 3 podwyżek stóp w 2018 i 2 podwyżek w 2019 r.

Tymczasem na rynkach niepokój o dalsze losy amerykańskiej ustawy podatkowej. Inwestorzy bacznie obserwują działania amerykańskiego Kongresu zmierzające do ujednolicenia ustaw reformujących tamtejszy system podatkowy.

Izba Reprezentantów (IR) miała wynegocjować z Senatem wspólny tekst legislacji. Jednak republikański senator Marco Rubio zagroził, że będzie przeciw przyjęciu legislacji podatkowej, dopóki liderzy Senatu nie zgodzą się na zmiany związane z kredytami na dzieci.

-Widzieliśmy negatywny sentyment w USA już w czwartek, bo jest niepewność związana z reformą podatków, z którą rynek wiązał bardzo wiele nadziei. - mówi Margaret Yang, analityczka rynku w CMC Markets.

-Inwestorzy wyprzedają akcje po bardzo dobrym roku. - dodaje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP BIZNES/OP