Zamknij

Spadek cen żywności w czerwcu. W drugiej połowie 2021 roku będzie dużo drożej

21.07.2021 20:01
Spadek cen żywności w czerwcu. W drugiej połowie 2021 roku będzie dużo drożej
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Za które produkty żywnościowe płaciliśmy w czerwcu 2021 roku mniej, niż w maju? Co było droższe? Z czego wynikają różnice? Sprawdzamy, jak kształtują się ceny produktów spożywczych i dlaczego w drugiej połowie roku mają być droższe.

Ceny w sklepach spożywczych były w czerwcu 2021 roku niższe o 6 proc. w ujęciu miesięcznym. Eksperci przeanalizowali 12 kategorii produktów. Ceny spadły w ośmiu z nich.

Z „Indeksu cen w sklepach detalicznych I-VI 2021” wynika, że mniej kosztowało mięso, nabiał, warzywa i chemia gospodarcza. Natomiast zdrożało m.in. pieczywo i produkty sypkie.

Niższe ceny w sklepach. W czerwcu 2021 spadki cen w punktach spożywczych

W połowie lipca pisaliśmy, że ceny żywności, towarów i usług mogą w lipcu 2021 roku dynamicznie wzrosnąć. Takie głosy pojawiły się po tym, jak Główny Urząd Statystyczny opublikował dane inflacyjne. Ekonomiści PKO BP podkreślili, że efekt niskiej bazy statystycznej będzie wypychał roczny wskaźnik wzrostu cen żywności w stronę 5 proc. na koniec roku.

Tymczasem z cyklicznej ogólnopolskiej analizy UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że po przeanalizowaniu 80 tys. cen, w czerwcu średnie ceny w sklepach były niższe o 6 proc. w porównaniu z majem 2021 roku.

Zakupy spożywcze. Zmiany cen produktów w sklepach

Badanie wykazało, że niższe ceny w czerwcu 2021 roku dotyczyły, m.in. karmy dla zwierząt, pieluch, środków czystości, mięsa, nabiału, napoi, produktów tłuszczowych i warzyw. Wyższe ceny w czerwcu 2021 roku były zauważalne przy płaceniu za dodatki spożywcze, owoce, pieczywo i produkty sypkie.

Współautor badania z centrum analiz Grupy AdRetail Karol Kamiński podkreślił, że początek roku był dynamiczny, ale słaby w obrotach: "wówczas też ceny rosły przez nowe podatki (cukrowy i handlowy), co wpłynęło na późniejsze podwyżki.” Od stycznia do końca czerwca 2021 roku ceny urosły średnio o niecałe 2 proc.

W II półroczu średnie wzrosty mogą dojść nawet do 5 proc., a jeżeli dodatkowo wystąpi nagły wzrost zachorowań na COVID-19 i zostaną wprowadzone nowe obostrzenia dla gospodarki, to wówczas wskazana prognoza może się pogorszyć jeszcze o dodatkowe 2-3 proc. Może to być widoczne zwłaszcza na przełomie III i IV kwartału.

Karol Kamiński, Centrum Analiz Grupy AdRetail

Niższe ceny większości analizowanych art. żywnościowych w czerwcu w stosunku do maja nie są zaskakującym, ani też rzadkim zjawiskiem. Wynika to z czynników sezonowych, zwłaszcza w przypadku warzyw, które zwykle tanieją pod wpływem powiększającej się oferty krajowej. Natomiast jeśli chodzi o wzrosty, szczególne znaczenie mogły mieć drożejące zboża na światowych rynkach.

RadioZET.pl/PAP