Zamknij

Emilewicz o spadku PKB: zakładamy optymistyczny scenariusz

24.06.2020 11:23
Spadek PKB w Polsce. Jak koronakryzys wpłynie na gospodarkę?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o prognozach dla polskiej gospodarki. Resort zakłada optymistyczny scenariusz, zgodnie z którym spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,7 proc.

O ile skurczy się polski PKB przez koronakryzys? Ministerstwo Rozwoju jest dobrej myśli i zakłada, że spadek ten nie będzie wyższy niż 4,3-4,7 proc. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o poprawie koniunktury gospodarczej w Polsce. Dodała, że poziom konsumpcji wzrasta, a gospodarka wychodzi na prostą m.in. dzięki inwestycjom.

Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju  ostrożniej podchodzi do prognoz i przedstawia dla Polski także pesymistyczny scenariusz, który znacznie różni się od wizji resortu. W najgorszym wypadku, według OECD, polski PKB spadnie o 9,5 proc. Jedno jest pewne: przed Polską długa droga do kondycji gospodarczej sprzed okresu epidemii.

Polska gospodarka wychodzi na prostą? Optymistyczne prognozy rządu

- Zakładamy, że scenariusz umiarkowanie optymistyczny dla Polski na ten rok się spełni, nasza gospodarka będzie tą, która najmniej ucierpi przez pandemię - mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz dla PAP.

Zobacz także

Ten scenariusz to spadek PKB maksymalnie o 4,7 proc., a w 2021 roku miałoby nastąpić odbicie i spadek PKB nie byłby wówczas większy niż 4 proc.  

Filary inwestycyjne, filary rozwojowe Polski powoli wracają na swoje tryby (…) Polska gospodarka może być tą, która najmniej ucierpi na skutek pandemii. Poziom konsumpcji - w ubiegłym tygodniu, kiedy na niego patrzyliśmy w Polsce - jest porównywalny do tego ze stycznia bieżącego roku 

– mówiła Emilewicz

OECD jest bardziej ostrożna w prognozach i zakłada dwa scenariusze dla Polski. Pierwszy, optymistyczny, to spadek PKB o 7,4 proc., na co pozwoli skuteczna walka z gospodarczymi skutkami koronakryzysu i spadek liczby zachorowań.  

Zobacz także

Pojawienie się drugiej fali pandemii może przynieść czarny scenariusz. Wówczas, w pesymistycznym wariancie, PKB spadnie aż o 9,5 proc.

RadioZET.pl/PAP