Zamknij

Sony kupuje za 1,9 mld dolarów wytwórnię płytową, która ma prawa do utworów takich artystów jak Queen i Pharrell Williams

Olga Papiernik
22.05.2018 10:35
Sony Corp. President Kenichiro Yoshida
fot. Kyodo/EAST NEWS

Japoński gigant Sony we wtorek zdradził, że kupuje, za 1,9 miliarda dolarów, wytwórnię płytową EMI Music Publishing, która ma prawa do utworów takich jak artystów jak Queen i Pharrell Williams.

Umowa zawiera katalog ponad dwóch milionów piosenek - w tym jedne z największych przebojów z XX wieku - to ogromny dodatek, do już dużego repertuaru Sony.

Umowa ta jest pierwszą poważną transakcją Sony pod przywództwem nowego CEO Kenichiro Yoshidy, który zauważył, że branża muzyczna odżyła w ostatnich latach dzięki usługom strumieniowym świadczonym przez takie firmy jak Spotify i Apple.

Dzięki temu zakupowi Sony - staje się jedną z największych firm wydawniczych - powiedział dziennikarzom Yoshida.

- Cieszymy się, że możemy wprowadzić EMI Music Publishing do rodziny Sony i utrzymać pozycję lidera w branży wydawnictw muzycznych - powiedział Yoshida we wcześniejszym oświadczeniu.

- Wierzę, że to przejęcie będzie szczególnie ważnym krokiem w kierunku naszego długoterminowego wzrostu - dodał Yoshira, który w zeszłym miesiącu przejął kontrolę nad Sony.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Umowa mówi, że EMI Music Publishing jest warte 4,75 miliarda dolarów - czytamy w oświadczeniu Sony.

- To część strategii firmy Sony pod przewodnictwem Yoshidy, aby wzmocnić działalność rozrywkową firmy - zauważył Hideki Yasuda, analityk w Ace Research Institute w Tokio.

- W branży muzycznej prawa autorskie mają kluczowe znaczenie, więc umowa jest znacząca, a jej cena wydaje się praktyczna i rozsądna - powiedział analityk AFP, dodając, że sukces będzie zależał od jakości treści tworzonych przez Sony w przyszłości.

Dobry rok dla Sony

Behemot elektroniki i rozrywki zanotował w ubiegłym miesiącu rekordowe roczne zyski w wysokości 4,5 miliarda dolarów. Huczące ożywienie wspierane było przez lepszą sprzedaż we wszystkich sektorach. Pomocne okazało się również ponowne nakręcenie hucznego hitu kasowego "Jumanji".

Hirai, który niedawno zrezygnował z funkcji szefa firmy po ostatnich sześciu latach wyciągania jej z poważnych kłopotów finansowych prowadził agresywną restrukturyzację firmy Sony, likwidując tysiące miejsc pracy, sprzedając jednostki biznesowe i aktywa.

Utwory, do których wytwórnia posiada prawa autorskie

EMI jest drugim co do wielkości wydawnictwem muzycznym pod względem przychodów i posiada lub zarządza około dwoma milionami utworów, w tym klasyków takich jak Queen, Sam Smith i Pharrell Williams.
Jeśli chodzi o Sony, ma już 2,3 miliona praw autorskich, w tym katalog Beatlesów, a także jest potężnym graczem w dziedzinie IT, komunikacji, filmu i gier.

EMI posiada "wszechstronną i różnorodną kolekcję praw autorskich do muzyki i tekstów piosenek" z "szerokiej gamy kultowych i popularnych autorów piosenek", czytamy w oświadczeniu.
"Over the Rainbow" Judy Garland nadal jest w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających utworów w branży, już ponad 75 lat po premierze.

Wytwórnia posiada prawa autorskie do utworów, tak znanych artystów jak: Kanye West, Alicia Keys, Drake, Pink, Fetty Wap i Hozier.

Inwestorzy jednak zaczęli wątpić w akwizycję i nowy plan strategiczny, gdyż akcje Sony spadły prawie dwa procent, nie radząc sobie z rynkiem, który spadł o 0,42 procent.

ric-kh-mis/sm/OP