Zamknij

Snowden ostrzega przed gigantami cyfrowymi i krytykuje RODO

06.11.2019 09:21
Snowden Web Summit 2019. Facebook, Amazon i Google a ochrona danych
fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Facebook, Amazon i Google są zaangażowane w „dokonywanie nadużyć” wobec osób korzystających z ich usług poprzez samą konstrukcję ich modeli biznesowych – ocenił Edward Snowden.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Snowden przemawiał podczas konferencji Web Summit w Lizbonie. Edward Snowden to były pracownik agencji wywiadowczych NSA (National Security Agency) i CIA (Central Intelligence Agency). Snowden w 2013 roku stał się sygnalistą, przekazując dziennikarzom poufne dokumenty na temat prowadzonych przez rząd USA programów nadzoru elektronicznego nad obywatelami.

Zobacz także

Podczas konferencji w Lizbonie przyznał, że wielkie firmy technologiczne sprawiają, że społeczeństwo staje się podatne na zagrożenia. Dzieje się tak poprzez nadmiarowe gromadzenie danych i udzielanie przez koncerny pozwolenia na dostęp do nich rządowym agencjom – twierdzi Snowden, obecnie przebywający w Rosji, gdzie uzyskał azyl.

Wielkie firmy argumentują, że każde ich działanie jest legalne. Niezależnie od tego, czy mówimy o Facebooku, czy o NSA, mamy do czynienia z zalegalizowanymi nadużyciami wobec osób, poprzez to, co osobiste.

- podkreślił Snowden.

Snowden odniósł się także do roli agencji wywiadowczych, wspominając aferę sprzed sześciu lat. W jego opinii to, czego był świadkiem, dowodzi, że „NSA, zamiast zajmować się ściganiem przestępców i terrorystów, z sukcesem nadzorowała ludzi, jeszcze zanim złamali oni jakiekolwiek prawo”.

Zobacz także

„Tylko sami użytkownicy mogą się ochronić”

Sygnalista poruszył też kwestię ochrony danych osobowych w kontekście korzystania z mediów społecznościowych. Snowden skrytykował wdrożone przez Unię Europejską przepisy Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Według niego to „papierowy tygrys” – bo do tej pory, jak mówił, za naruszenie przepisów „nie zostały orzeczone żadne istotne kary”. Do tej pory naruszanie przepisów o RODO udowodniono między innymi właścicielom Google. Na firmę nałożono grzywnę w wysokości 50 milionów euro. Zdaniem Snowdena prawo powinno regulować gromadzenie danych, a w dalszej kolejności odnosić się do ich ochrony.

Jak wskazał Snowden, w idealnym świecie użytkownicy nie musieliby pokładać zaufania w firmach technologicznych, którym przekazują dane, gdyż ich szerokie udostępnianie nie byłoby wymagane. Jednak w obecnej sytuacji „tylko sami użytkownicy mogą się ochronić” przed nadużyciami – ocenił Edward Snowden

Zobacz także

Kim jest Edward Snowden?

Snowden jest autorem największego przecieku danych w historii Stanów Zjednoczonych. Na łamach prasy ujawnił kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA.

Dzięki temu na światło dzienne wypłynęły informacje dotyczące PRISM – programu polegającego na monitorowaniu m.in. kont pocztowych, połączeń telefonicznych oraz wielu informacji zamieszczonych na portalach społecznościowych. Na początku sierpnia 2013 Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji.

RadioZET.pl/PAP