Zamknij

Smoleńsk. Jakie obostrzenia na rocznicę obchodów

07.04.2021 12:19
Smoleńsk. Jakie obostrzenia na rocznicę obchodów
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews

Rząd przedłużył restrykcje wywołane przez koronawirusa. Oznacza to, że będą obowiązywały również 10 kwietnia 2021. Jak w związku z tym będą wyglądały obchody rocznicy smoleńskiej?

Lockdown po raz kolejny został przedłużony przez rząd. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę (7 kwietnia) na konferencji prasowej: choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego przedłużamy obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia.

Obostrzenia będą obowiązywały nieprzerwanie, dlatego obejmą również sobotę (10 kwietnia), czyli dzień, na który przypada rocznica obchodów katastrofy smoleńskiej. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie wyjątku, ani przerwanie restrykcji na weekend, aby można było zorganizować uroczystości.

Lockdown. Rocznica katastrofy smoleńskiej

W katastrofie smoleńskiej w dn. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób. Doszło wtedy do wypadku z udziałem samolotu TU-154, który wiózł delegację Polski na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar znaleźli się m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną Marią, czołowi dowódcy Wojska Polskiego i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Przecieki, które pojawiły się przed środową konferencją, mówiły o planach rządu dotyczących organizacji oficjalnych obchodów rocznicy Smoleńska. Szef KPRM Michał Dworczyk ujawnił w TVP1, jak będą wyglądały tegoroczne obchody.

Rano odbędzie się msza, potem nastąpi złożenie kwiatów na grobach osób, które zginęły w katastrofie. Wieczorem na Starym Mieście, również jak co miesiąc, będzie miała miejsce msza w intencji ofiar tej dramatycznej katastrofy

Michał Dworczyk, Szef KPRM

Michał Dworczyk podkreślił, że zbliżające się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym. Dodał też, że bardzo by chciał, aby wszystkie okoliczności tej tragedii zostały wyjaśnione.

Lockdown do 18 kwietnia 2021. Kościoły, świątynie, miejsca kultu religijnego

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, miejsca kultu religijnego podlegają dalszym obostrzeniom. Obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa o półtora tygodnia.

Priorytetem rządu jest obecnie zmniejszenie liczby zakażeń oraz zaszczepienie jak największej liczby Polaków przeciw koronawirusowi.

RadioZET.pl/TVP