Zamknij

Smogobus na ulicach Katowic. Na czym polega akcja #NieTruj?

Smogobus na ulicach Katowic. Na czym polega akcja #NieTruj?
fot. Materiały prasowe

Chcesz oddychać czystym powietrzem? Wystarczy wyeliminować źródło smogu, którym są m.in. stare kotły. O tym, jak je wymienić i otrzymać na ten cel dotację, można dowiedzieć się ze smogobusa. Specjalny pojazd odwiedzi wszystkie dzielnice Katowic.

Powietrze w stolicy Górnego Śląska jest coraz lepsze. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2019 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Dla wskaźnika PM10 (to parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w 2019 roku wyniosła 33. Dla porównania 10 lat temu średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Jednak do ideału jest wciąż daleko.

- Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe – komentował Marcin Krupa, prezydent Katowic. Magistrat ma dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy chcą wymienić „kopciucha”. Można otrzymać na ten cel do 10 tys. zł dofinansowania z miejskiego budżetu. W latach 2015-2019 dzięki temu programowi udało się dofinansować wymianę 3735 źródeł ciepła kosztem 30,7 mln zł. Kto może otrzymać dotację? Osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

Smogobus Katowice (3)

„Kopciuchy” trują nasza okolicę

Najnowsze badania pokazują, że używając starych pieców węglowych, trujemy naszą najbliższą okolicę. - Badanie pokazało, że największy opad pyłu odnotowano w odległości od 20 do 40 metrów od źródła ciepła, w kierunku zgodnym z wiejącym wiatrem. Palący w kopciuchach w największym stopniu trują więc osoby w swoim najbliższym otoczeniu. Dla przykładu 20-40 metrów to dwa lub trzy najbliższe domy jednorodzinne lub budynki mieszkalne – wyjaśniła Gabriela Procyk, specjalista ds. ochrony środowiska w SGS Polska Sp. z o.o.

Władze miasta szacują, że w Katowicach aktualnie jest około 18 tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. - Dlatego postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus, by w ten sposób zmotywować mieszkańców do składania wniosków o wymianę „kopciuchów” - dodał Marcin Krupa. Wspomniany przez prezydenta smogobus to element specjalnej akcji #NieTruj, która rozpoczęła się 22 października. W jej ramach eksperci i pracownicy magistratu odpowiedzą na wszystkie pytania mieszkańców w sprawie wymiany pieców.

- Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków będziemy informować mieszkańców Katowic o ekologicznych sposobach ogrzewania mieszkań i domów, finansowych systemach wsparcia miasta, w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania oraz montaż odnawialnych źródeł energii czy o programie „Czyste powietrze” - wyjaśnił Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią UM Katowice.

Smogobus Katowice (2)

Gdzie znaleźć smogobusa?

Wymiana starego pieca to przede wszystkim korzyści dla natury, ale także dla portfela. Przed trzema laty Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę antysmogową. Na jej podstawie od 1 stycznia 2022 roku nielegalne będzie palenie w piecach wyprodukowanych przed 2007 rokiem. Ich użytkownikom będzie grozić kara w wysokości do 1000 zł nałożona przez policję, straż miejską lub służby inspektora ochrony środowiska lub nawet do 5000 zł w postępowaniu sądowym.

Na swojej trasie smogobus odwiedził już Podlesie i Kostuchnę. Objazd przez 25 lokalizacji w Katowicach zakończy się w grudniu. - Wielu z nas ma bliskich lub znajomych, którzy korzystają z kotłów węglowych. Nasze doświadczenia pokazują, że nawet krótka rozmowa na ten temat z członkami rodziny czy sąsiadami może wpłynąć na ich decyzję w zakresie wymiany kotła. Każdy jeden wymieniony kocioł to realne korzyści dla wszystkich katowiczan – komentował prezydent Marcin Krupa.

Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców – a więc popołudniami i w soboty. Smogobus będzie oznakowany, a harmonogram wizyt w dzielnicach jest dostępny: nietruj.katowice.eu 

Smogobus rozkład
partner sekcji