Zamknij

„PB”: pełnomocnik premiera ds. smogu Piotr Woźny może stracić stanowisko

Piotr Drabik
13.05.2019 11:26
Smog. "PB": pełnomocnik premiera Piotr Woźny może stracić stanowisko
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, może wkrótce stracić stanowisko. Według „Pulsu Biznesu” stanie się to podczas najbliższej rekonstrukcji gabinetu Mateusza Morawieckiego. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Smog, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, stanowi w wielu polskich miastach ogromne zagrożenie. Zanieczyszczenie powietrze miał ograniczyć rządowy program „Czyste Powietrze”. 

Od marca 2018 roku koordynował go specjalny przedstawiciel premiera Piotr Woźny. Według „Pulsu Biznesu” może on stracić swoje stanowisko. Woźny ma zostać objęty najbliższą rekonstrukcją rządu, która jest spodziewana po wynikach majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. 

Zobacz także

Pełnomocnik premiera ws. walki ze smogiem zaprzeczył doniesieniom dziennika. „Moje odejście nastąpi wtedy, gdy sprawy te zostaną dokończone/wprowadzone na właściwe tory” – napisał Woźny w oświadczeniu dla „PB”. 

Co to jest program „Czyste Powietrze”?

W ramach uruchomionego we wrześniu ubiegłego roku rządowego programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dotacje, pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych czy wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne. Maksymalna wysokość dotacji to 53 tys. zł.

Ministerstwo Środowiska podało, że do 19 kwietnia tego roku w ramach programu złożono 45 tys. 257 wniosków o udzielenie dofinansowania na ponad 45,2 mln zł. Podpisano 6263 umów na kwotę ponad 87 mln zł w formie dotacji i 1,3 mln zł w formie pożyczki. Wypłacono – w formie dotacji, jak i pożyczki – ok. 6,9 mln zł. 

Zobacz także

Z kolei inny rządowy program „Stop Smog” dotyczy termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach. Wszystkie umieszczono na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W tym roku na tej liście znalazło się 36 polskich miast.

Polskie normy informowania o smogu są najmniej restrykcyjne w Unii Europejskiej. Polskie miasta należą ponadto do najbardziej zanieczyszczonych smogiem w Europie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu/PAP/PTD