Zamknij

Jakość powietrza pogarsza się. „Wypalamy” dziennie paczkę papierosów

31.10.2019 08:11
Alarm smogowy: jakość powietrza pogarsza się
fot. Shutterstock/Martyn Jandula (ilustracyjne)

Polski Alarm Smogowy przeanalizował wyniki pomiarów jakości powietrza w polskich miastach. Efekt? Skutki oddychania takim powietrzem przyrównano do wypalenia paczki papierosów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

22 papierosy dziennie w Nowym Targu, 16 w Suchej Beskidzkiej i Rybniku – tyle papierosów „wypalamy”, oddychając powietrzem – zauważa „Gazeta Wyborcza”. Polski Alarm Smogowy informuje, że jakość powietrza podczas sezonu grzewczego nadal jest dramatyczna.

W analizie jakości powietrza pod uwagę wzięto poziomy pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz jednego z najgroźniejszych kancerogenów – benzo(a)pirenu. Wyniki analiz są dramatyczne – informuje dziennik.

Zobacz także

Europejska Agencja Środowiska donosiła niedawno, że Polska jest niechlubnym liderem pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Norma dla BaP to 1 nanogram na metr sześcienny. Tymczasem, jak wynika z raportu EEA, średnie stężenia w Polsce sięgają i 22,7 nanogramów. Polska w tym zakresie nie ma sobie równych.

Zobacz także

Teraz Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów. Dane zatrważają.
 „Przede wszystkim okazuje się, że w polskich miastach pali każdy: dorosły, dziecko, senior, chorzy w szpitalach i ci, którzy nigdy nie wzięli papierosa do ręki” – wskazuje „GW”.

Zobacz także

Wszystko przez gigantyczne stężenie benzo(a)pirenu w miastach. Rekordzistą pod tym względem jest Nowy Targ, gdzie stężenia BaP sięgają 1800 procent normy. Odpowiada to 22 papierosom wypalanym dziennie.

 

Zgodnie z raportami WHO z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tysięcy osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu, odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

RadioZET.pl/PAP/”Gazeta Wyborcza