Zamknij

Jerzy Stuhr może pozwać państwo za smog. Jest wyrok sądu

02.10.2019 10:18
Smog w Polsce 2019. Jerzy Stuhr może pozwać państwo za zanieczyszczenie powietrza
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News, Karol Makurat/REPORTER/East News

Bezprecedensowy wyrok warszawskiego sądu. Uznał on, że obywatele mogą pozwać państwo za niedostateczne działania w walce ze smogiem. Wśród autorów pozwu był aktor Jerzy Stuhr.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, warszawski Sąd Rejonowy uznał prawo obywateli do uzyskania zadośćuczynienia za niedostateczne działania władz do poprawy jakości powietrza. 

W uzasadnieniu wyroku sędzia Agnieszka Tulczyńska-Ożga podkreśliła, że zaniedbania państwa w ostatnich latach w zakresie walki ze smogiem są ewidentne. W rezultacie dobra osobiste pozwanych zostały naruszone.

A dokładnie prawa do poszanowania miejsca zamieszkania przez narażenie powodów na szkodliwe emisje.

Zobacz także

Powodowie z pewnością zostali częściowo pozbawieni możliwości korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego, narażone więc zostało ich dobro osobiste w postaci poszanowania miejsca zamieszkania rozumiane w ten sposób, iż powinni mieć oni możliwość korzystania z własnych domów i okolicznej infrastruktury bez narażania się na szkodliwe emisje.

Agnieszka Tulczyńska-Ożga

Wyrok jest nieprawomocny.

Wśród pozywających znalazł się m.in. aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz i pisarz Mariusz Szczygieł czy Tomasz Sadlik, jeden z liderów ruchu frankowiczów. 

Jak podał portal TVNWarszawa.pl, przygotowano już pozew grupowy w sprawie odpowiedzialności Skarbu Państwa w związku ze smogiem. Trafił on do Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Pozew grupowy został złożony tydzień temu, obejmuje 223 osoby – poinformował mecenas Radosław Górski, reprezentujący powodów w sprawie przed warszawskim sądem.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/TVNWarszawa.pl