Zamknij

Koronawirus. Co zrobić z odpadami podczas epidemii?

07.04.2020 13:02
Śmierci podczas epidemii koronawirusa. Co zrobić z odpadami?
fot. praditkhorn somboonsa/Shutterstock (ilustracyjne)

Co zrobić z jednorazowymi rękawiczkami i maseczkami, które chronią przed zagrożeniem koronawirusem? Resort klimatu i Sanepid przygotował specjalne wytyczne w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Środki ochrony osobistej, jak maseczki czy rękawiczki, weszły w Polsce do powszechnego użytku po wybuchu epidemii koronawirusa.

Według najnowszych wytycznych, handlowcy powinni zapewnić klientom przed zakupami jednorazowe rękawiczki oraz płyny do dezynfekcji rąk. 

Zobacz także

Co zrobić z odpadami podczas epidemii?

Ministerstwo Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny przygotowali wspólnie zalecenia dotyczące odpadów podczas stanu epidemii.

Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Z kolei osoby zdrowie poddane kwarantannie odpady powinny segregować i wrzucać śmieci do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady i odpady zmieszane). Również środki ochrony osobistej powinny wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Zobacz także

Natomiast osoby zarażone w izolacji (w tym w ramach kwarantanny zbiorowej) powinny:

  • zaczekać 72 godziny od zamknięcia worka na śmieci – po tym czasie przekazać odpady do odbioru,
  • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym
  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzy czwarte jego pojemności i nie zgniatać,
  • po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa,
  • osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka,
  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego,
  • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce,
  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Zdaniem urzędników odpady, zgodnie z wstępnymi wytycznymi Komisji Europejskiej, po 9 dniach przestają stanowić zagrożenie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl