Zamknij

Rośnie zadłużenie młodych wobec firm telekomunikacyjnych

10.07.2019 07:44
Smartforny. Rośnie zadłużenie młodych wobec firm telekomunikacyjnych
fot. Foxy burrow/Shutterstock (ilustracyjne)

Najszybciej wobec firm telekomunikacyjnym zadłużają się osoby w wieku 18-25 lat. Zaległości Polaków wobec dostawców usług telefonicznych i internetowych przekroczyły 1,14 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wskazuje KRD, w ciągu pięciu lat zadłużenie w grupie osób 18-25 lat wzrosło o 142 mln zł. Obecnie wynosi ono 147 mln zł, podczas gdy jeszcze pięć lat temu było to nieco ponad 4,6 mln zł.

Smartfon wyznacznikiem statusu społecznego

W połowie 2017 roku najmłodsi konsumenci byli najmniej zadłużoną grupą klientów na sześć kategorii wiekowych - obecnie większe zaległości w opłacaniu rachunków mają tylko osoby od 26 do 35- i od 36 do 45 lat.

O ile średnie zadłużenie konsumenta względem operatora komórkowego wynosi obecnie 2 643,58 zł, o tyle w gronie dłużników 18-25 lat średni dług jest wyższy o 400 zł – sięga 3 070,25 zł. I jest najwyższy spośród wszystkich kategorii wiekowych - wskazał KRD.

Zobacz także

Atrakcyjny telefon w zamian za abonament to dzisiaj norma. Problem w tym, że z każdym takim abonamentem wiążą się regularne miesięczne zobowiązania, których młodzi ludzie nie zamierzają spłacać. Tymczasem na listę dłużników można już trafić za zaległości w kwocie 200 złotych. Taka zła historia płatnicza z pewnością nikomu nie ułatwi startu w dorosłość

Adam Łącki, Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Smartfon, jego logo jest wyznacznikiem pozycji społecznej wśród młodych ludzi. To absurdalne, ale ci, którzy nie posiadają najnowszych technologii, mogą zostać wykluczeni ze środowiska w myśl zasady „nie masz wypasionego sprzętu, nie należysz do naszej paczki". Ludzie więc, nie bacząc na konsekwencje, decydują się na piekielnie drogie komórki w niskim abonamencie. Ze spłatą mają kłopot – wskazał prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog i socjolog, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Według danych KRD, jak dodał, zaległości wobec firm telekomunikacyjnych przekroczyły już 1,14 mld zł, a 83 proc. tego zadłużenia przypada na konsumentów.

Zadłużenie głównie w małych miejscowościach

Jak wskazuje Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, która odzyskuje długi na zlecenie telekomów "zaledwie co szósta sprawa trafiająca do windykacji" dotyczy zobowiązania przedsiębiorcy.

- Największe zaległości wśród konsumentów mają panowie. Ich przewaga maleje po 70. roku życia. W tym czasie w gronie dłużników zaczynają przeważać kobiety - wskazał.

Podobne wnioski płyną z bazy danych Krajowego Rejestru Długów - zjawisko niepłacenia częściej występuje wśród mężczyzn (59 proc.) niż w wśród kobiet (41 proc. proc.).

Zobacz także

Natomiast największa liczba zadłużonych konsumentów mieszka w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. To ponad 23 proc. dłużników telekomunikacyjnych, podczas gdy w miastach powiatowych 300 tys. mieszkańców jest ich 17 proc. Użytkownicy telefonów z najmniejszych miejscowości mają też najwyższe, sięgające 205,5 mln zł, zadłużenie.

Według KRD największe zaległości wobec telekomów mają klienci ze Śląska (161,2 mln zł), Mazowsza (157,7 mln zł) i Dolnego Śląska (124,1 mln zł). Najbardziej rzetelnych płatników spotkamy natomiast w województwie podlaskim (19,3 mln zł), świętokrzyskim (22,9 mln zł) i opolskim (24,2 mln zł).

Z kolei firmy są zadłużone u operatorów telekomunikacyjnych na 193,6 mln zł. Zaległości wobec telekomów ma niemal każdy sektor gospodarki, ale dominują zobowiązania branż: handlowej (43,4 mln zł), budowlanej (25,9 mln zł) i finansowej (20 mln zł). Po kilkanaście milionów są winne operatorom przedsiębiorstwa transportowe (19,8 mln zł) czy usługowe (16,9 mln zł).

Choć średnie zadłużenie przedsiębiorcy z tytułu usług telekomunikacyjnych wynosi ponad 8,5 tys. zł (dla porównania pięć lat temu było to 5,3 tys. zł), to są wśród dłużników także milionowi rekordziści. Największą kwotę zaległości zgromadziła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Bydgoszczy, która ma 7 zobowiązań na łączną kwotę 1 mln 370 tys. 261,01 zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita