Zamknij

Smartfony. Telefony Nokii wysyłały dane do Chin? Jest odpowiedź producenta

Piotr Drabik
24.03.2019 09:59
Smartfony. Telefony Nokii wysyłały dane do Chin? Jest odpowiedź producenta
fot. rafapress/Shutterstock (ilustracyjne)

Norweskie media podały, że najnowsze smartfony marki Nokia wysyłały informacje o użytkownikach na chińskie serwery. Fiński HMD Global, producent telefonów, w sobotę zaprzeczył tym doniesieniom.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy posiadasz telefon komórkowy?

Liczba głosów:

Nokia, jeden z najbardziej znanych producentów telefonów komórkowych, znalazł się w ogniu krytyki. O problemach z ochroną danych w smartfonach Nokia poinformował w czwartek norweski nadawca publiczny NRK.

Czy smartfony Nokii są bezpieczne?

Według tych doniesień na serwer teleoperatora China Telecom, będącego własnością chińskiego rządu, miały trafiać dane takie jak numer seryjny telefonu czy informacje związane z jego lokalizacją.

Zobacz także

HMD Global, posiadający licencję na produkcję telefonów pod marką Nokia, zdementował w oficjalnym komunikacie ostatnie doniesienia medialne, zgodnie z którymi smartfony tego producenta wysyłały prywatne dane na serwer w Chinach.

Rzekomy wyciek danych miał być związany w szczególności z modelem Nokia 7 Plus.

"Zbadaliśmy dokładnie przypadek modelu Nokia 7 Plus i możemy potwierdzić, że żadne informacje, które można by połączyć z osobą prywatną, nie trafiły do strony trzeciej" - podała spółka w oficjalnym komunikacie.

Według przeprowadzonej przez HMD Global inspekcji, w jednej z partii telefonu Nokia 7 były aparaty, w których przez pomyłkę znalazł się kod aktywujący, należący do oprogramowania telefonów przeznaczonych na sprzedaż na rynku chińskim.

Wyjaśniono, że "z powodu tego błędu" telefon próbował wysyłać informacje związane z aktywacją telefonu na serwer strony trzeciej, znajdujący się w Chinach.

"Dane te nie zostały jednak nigdy przetworzone ani nie można było na ich podstawie rozpoznać użytkownika telefonu” - podkreślił producent.

W opisie problemu wskazano, że błędne działanie spowodowane było oprogramowaniem przeznaczonym dla telefonów sprzedawanych w Chinach. Dodano, że zgodnie z chińskim prawem o bezpieczeństwie cybernetycznym informacje o użytkownikach pochodzących z Chin muszą być przechowywane w Chinach.

Zobacz także

Reakcja fińskiego rządu

Firma zapewniła, że błąd oprogramowania został zauważony i naprawiony w lutym br. poprzez zainstalowanie w telefonach oprogramowania właściwego dla danego kraju. "Zostało ono już wgrane w prawie wszystkich telefonach, w których był błędny kod aktywujący" - zapewniono.

HMD Global zaprzeczył także doniesieniom, jakoby problem wysyłania danych do strony trzeciej dotyczył innych modeli Nokii. "Te informacje są błędne" - napisała firma w oświadczeniu.

Producent podał również, że poza telefonami sprzedawanymi w Chinach informacje dotyczące wszystkich jego telefonów zapisywane są na serwerze Amazon Web Service w Singapurze.

W reakcji fiński inspektor ochrony danych Reijo Aarnio zapowiedział zbadanie problemu. Wskazał przy tym, że rozważane jest przedstawienie sprawy na forum Unii Europejskiej odpowiednim organom ds. ochrony danych w krajach członkowskich, ponieważ do Chin mogły zostać przekazane dane także obywateli innych państw.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD