Zamknij

Smartfony nie dla wszystkich olimpijczyków w Pjongczangu

Olga Papiernik
07.02.2018 19:03
Smartfony nie dla wszystkich olimpijczyków w Pjongczangu
fot. PAP Foto

Północno-koreańscy i irańscy sportowcy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich nie otrzymają wysokiej klasy smartfonów, rozdawanych innym współzawodnikom z powodu sankcji ONZ - podają organizatorzy.

Sponsor, Firma Samsung Electronics przekazała bezpłatnie 4000 telefonów z "Olimpijskiej edycji" swojego flagowego urządzenia Galaxy Note 8, które za darmo będą rozdawane wśród sportowców i pracowników Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Ale rzeczniczka Komitetu powiedziała AFP: - Koreańscy i irańscy sportowcy zostaną wykluczeni z powodu istniejących sankcji ONZ - wobec obu krajów.

Urządzenia sprzedają się za około 1 000 000 Koreańskich Wonów, czyli około 920 dolarów, i mogą naruszyć przepisy zakazujące dostaw towarów luksusowych.

Korea Północna wysłała 22 zawodników na igrzyska olimpijskie. Tylko 10 z nich będzie rywalizować na Igrzyskach, a kolejne 12 w zespole koreańskiej kobiecej drużyny hokeja na lodzie.

Uczestnictwo Północy złagodziło napięcia wokół ich zagrożeń nuklearnych i spowodowało szybkie zbliżenie na podzielonym półwyspie koreańskim.

Ale krytycy twierdzą, że Północ wykorzystuje Igrzyska w Pjongczangu w dyplomatycznym dążeniu do osłabienia nałożonych na nich sankcji w związku z zakazanymi programami rakietowymi i balistycznymi.

ckp / slb / sm/OP

pitformat_billboard_750x100_v1