Zamknij

Ceny smartfonów w Polsce idą w górę, a na świecie spadają

25.07.2019 10:30
Smartfony 2019. Ceny w Polsce idą w górę, a na świecie spadają
fot. Igor Kardasov/Shutterstock (ilustracyjne)

Około 1230 złotych (325 dolarów) – tyle Polacy w pierwszym półroczu tego roku średnio wydali na nowego smartfona. „Rzeczpospolita” podkreśliła, że gdy na całym świecie spadają ceny urządzeń mobilnych, to nad Wisłą wciąż idą w górę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

325 dolarów, czyli około 1,23 tysiąca złotych, wydawaliśmy średnio w pierwszym półroczu tego roku na zakup smartfona – wynika z danych przygotowanych dla „Rzeczpospolitej” przez firmę analityczną GfK.

Dla porównania, jak pisze dziennik, jeszcze w 2017 roku było to średnio 285 dolarów, co przy ówczesnym kursie dawało niecałe 1,1 tys. zł.

Zobacz także

Skąd wciąż rosnące ceny smartfonów?

Eksperci, jak czytamy, wskazują przede wszystkim na rosnącą siłę nabywczą Polaków.

Polacy, mając więcej pieniędzy, częściej decydują się na zakup urządzeń wydajniejszych i z większym ekranem. Drugi powód to spadek innowacyjności producentów aparatów, który powoduje, że nie czujemy potrzeby zmiany, jeśli telefon działa bez zarzutu.

Jak dodaje, na wzrost wydatków Polaków na telefon przekłada się także polityka operatorów telekomunikacyjnych coraz częściej rezygnujących z ofert typu „smartfon za złotówkę” na rzecz sprzedaży ratalnej.

Zobacz także

Okazuje się, że ceny smartfonów na świecie spadają w odróżnieniu od polskiego rynku. W ubiegłym roku – mówią dane GfK – za smartfon płacono na świecie średnio 384 dolarów, o 2 proc. mniej niż w 2017 roku.

Ostatni rok na rynku telekomunikacyjnym upłynął pod znakiem walki chińskich producentów o klientów m.in. Xiaomi oraz Huawei. 

Jakie modele są najpopularniejsze w Polsce? Takimi danymi pochwaliła się firma Orange Polska. W ubiegłym roku największe zainteresowanie budziły telefony kosztujące około 1 tys. zł: Huawei Mate 10 lite Dual SIM, Samsung Galaxy J5 Dual SIM z 2017 roku oraz Huawei P20 lite Dual SIM.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita