Zamknij

Ślub kościelny. Ile wynosi ofiara "co łaska"?

17.09.2020 14:37
Ślub kościelny 2020. Ile kosztuje?
fot. MNStudio/Shutterstock (ilustracyjne)

Ślub kościelny może kosztować nawet 2 tys. zł - wynika z zestawienia przygotowanego przez portal colaska.pl. Co składa się na ofiarę składaną księżom?

Ślub kościelny bardzo często jest ceremonią konkordatową. To oznacza, że para młoda nie musi składać przysięgi osobno w urzędzie stanu cywilnego i w kościele. Wszelkich formalności dopełnia parafia. 

Młody pary podczas rozmowy z księdzem na temat przygotowań do ceremonii słyszą, że ślub będzie kosztował "co łaska". Co to w praktyce oznacza?

Ślub kościelny. Ile kosztuje?

Portal O2.pl przytoczył stawki, które pojawiają się w serwisie colaska.pl. Jego celem jest zebranie informacji o kosztach kościelnego ślubu w różnych częściach w całej Polsce.

Zobacz także

Rozpiętość stawek jest ogromna. W parafii w Brodnicy młoda para zapłaci zaledwie 50 zł, jednak w większości wypadków ofiara dla duchownych to kilkaset złotych lub ponad 1000 zł (np. w Radomiu, Świętochłowicach czy Nowej Wsi).

Ranking zamykają Kazuniu (2000 zł), Częstochowie (1900 zł) i Grodzisku Mazowieckim (1830 zł). W Kościele nie obowiązuje podstawowa stawka za ślub. Dlatego decyzja o ofierze przekazanej duchownym decydują same pary młode i parafie. 

Co jednak składa się na koszt ślubu kościelnego? Księża w różny sposób rozliczają przyjęte od narzeczonych ofiary. Przekazane przez nich pieniądze pokrywają nauki przedmałżeńskie, ozdobienie kościoła, organistę, oprawę muzyczną, zapowiedzi w kościele, ofiarę dla księdza za prowadzenie ceremonii oraz koszt pracy kościelnego. 

Ślub kościelny. Nowe zasady

Konferencja Episkopatu Polski (KEP) od czerwca 2020 roku wprowadził nowe zasady dotyczące przygotowań i przeprowadzenia ceremonii ślubnej w kościele. Narzeczeni muszą pojawić się w kancelarii parafialnej na co najmniej trzy miesiące przed zaplanowaną uroczystością. 

Zobacz także

Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Utrudnione będzie zawieranie małżeństwa w innej parafii niż ta, w której jest się zameldowani (bądź mieszkają na stałe lub tymczasowo) - będzie to można zrobić tylko w wyjątkowych i określonych przypadkach: "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca".

RadioZET.pl/O2.pl