Zamknij

Zaręczyny w święta? Resort cyfryzacji: formalności załatwicie online

30.12.2019 13:38
Ślub cywilny. Jakie dokumenty są wymagane? Jak składać wniosek?
fot. Shutterstock/ aodaodaodaod (ilustracyjne)

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zaręczyny nie muszą wiązać się z koniecznością załatwiania spraw w urzędzie. Większość formalności załatwimy elektronicznie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Resort przypomina o nowym trendzie „odmiejscowienia” urzędów. Chodzi o cyfryzacje urzędów, która umożliwi obywatelom załatwienia sprawy w dowolnej placówce, bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania. Resort wyjaśnia, jak szybko załatwić ślubne sprawny przez internet.

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wiele osób decyduje się na zaręczyny. Po pierwsze – gratulujemy! A po drugie – już tłumaczymy jak uniknąć przedślubnej urzędowej gorączki" – czytamy w komunikacie resortu.

Zobacz także

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że do wniosku do urzędu stanu cywilnego niezbędne będzie dołączenie odpisu aktu urodzenia. Resort tłumaczy jednak, że nie trzeba w tym celu fatygować się do urzędu czy pytać rodziców o dokumenty. Wystarczy zalogować się na stronie www.gov.pl.

 Nasza e-usługa jest odmiejscowiona. Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie. Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa 

– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przypomniał, że e-usługa w postaci dostępu do odpisu aktu stanu cywilnego dostępna jest od niemal dwóch lat. Od tamtej pory skorzystało z niej 83 tysiące osób. Aby zalogować się do portalu należy założyć uprzednio Profil Zaufany. Platforma gov.pl umożliwia wówczas dostęp do kilkudziesięciu e-usług, w tym uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego. Kolejnym krokiem jest wybór metody dostarczenia dokumentu. Można odebrać go osobiście, urząd prześle go pocztą lub na skrzynkę ePUAP w formie elektronicznej.

Zobacz także

Taka usługa jest płatna. Kwota do zapłaty będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Odpis skrócony aktu stanu cywilnego wiąże się z wniesieniem opłaty w wysokości 22 złotych. W przypadku wersji wielojęzycznej – 33 złotych. Można wówczas zrobić przelew na rachunek urzędu.

Zobacz także

Jakie jeszcze sprawy można załatwić online? Po ślubie można złożyć e-wniosek np. o zmianę dowodu lub nowy meldunek.

RadioZET.pl/Ministerstwo Cyfryzacji